20.04.2018 22:23:50
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Heslo?

Registrováno více než
1 207 000 subjektů
2 560 státních organizací
9 500 oznámení korupce
Telefonická podpora - CallCentrum
právní poradna před dlužníky zdarma
Faq / časté dotazy
Aktuality

12.02.2018 - V současné době probíhá obnova SSL certifikátů. Bezpečnost zabezpečení do obnovy není nikterak omezena. Vyhledávač Vám může nedoporučit, nebo odmítnout přístup do systému. Obnova certifikátů proběhne během 24 hodin.

26.09.2017 - Omlouváme se za průtahy ve vyřizování písemných požadavků, které jsou způsobeny úpravami systému v rámci GDPR.

18.09.2017 - Dochází k aktualizaci systému, omlouváme se Vám za případné výpadky systému.  

06.09.2017 - Andrej Babiš byl vydán k trestnímu stíhání. Za trestný čin dotačního podvodu mu hrozí 5-10 let vězení.

15.05.2017 - V současné době dochází ke změně certifikační autority SSL. Dočasné hlášení o neplatném certifikátu je způsobeno probíhající změnou a nemá vliv na ochranu dat.

28.03.2017 - Dluh v exekuci je nepromlčitelný, existenci takto vedeného dluhu lze zjistit v místě příslušného soudu, nebo u Exekuční komory!

29.07.2016 - Automatizovaná Protikorupcnilinka.cz každý den odbaví ve spolupráci s Centrálním registrem dlužníků více jak 10 podnětů. Za rok to činí okolo 4.000 oznámení.

28.07.2016 - Do 10. 8. 2016 bude probíhat úprava párování plateb. Z technických důvodů může dojít ke krátkodobému výpadku služeb.

04.07.2016 - Protikorupcnilinka.cz - Vladimír Růžička čelí obžalobě, že v letech 2012 a 2013 převzal půl milionu korun jako sponzorský dar. Růžička peníze uložil na účet manželky a později je vrátil. Soudce po předběžném výslechu nařídil hlavní líčení.

03.06.2016 - Protikorupcnilinka.cz – Varuje před zaváděním nových registrů a elektronických systémů nové generace pro sledování osob a firem, neboť ohrožují demokracií i svobodu rozhodování občanů. Většina nově zaváděných technologií mají širokou škálu sekundárního využití, které lze využít k ovlivňování veřejného mínění, manipulaci osob a rozhodování státních úředníků, ale i politiků.

Internet: revoluce jen pro starce

I takhle by se dal nazvat výsledek několika průzkumů, které se soustředily na mladé lidi od 12 do 24 let: Tito náctiletí, kterým se ve světě říká Cyberkids, virtuální děti nebo zavináčová generace či Netgeneration, tedy generace na síti se o fungování internetu nezajímá. Pro ně je internet něco jako auto, které musí jezdit.

Fantastické představy digitálních přistěhovalců, jak nazývá generace nad 25 americký vědec Marc Prensky, kteří se domnívali, že se jejich děti vyrostlé na síti ve virtuálním světě ztratí či alespoň zabloudí, se vůbec nenaplňují.

Všechny průzkumy, ať byly provedeny ve Spojených státech, Kanadě či Německu ukazují na jednu věc: internet této generaci slouží pouze jako zábava a komunikační prostředek, tráví na něm volný čas, ale o něco více času stále sedí před televizí a důležitější je pro ně sport, kterému věnují úplně stejně času jako digitální přistěhovalci, to znamená, že sedmdesát šest procent chlapců ho provozuje třikrát týdně a stejně tak činí šedesát čtyři procent dívek. Podle studie Hans-Bredow-Institutu devadesát sedm procent příslušníků této generace tvrdí, že by ji nikdy nenapadlo psát blog a jen dvě procenta příslušníků z této generace se aktivně podílí na tvorbě wikipedie. Proto se této generaci začalo říkat Null Blog Generace. Šedesát devět procent uživatelů z této věkové kategorie používá internet k posílání textových zpráv a k on-line komunikaci: chce vědět nebo vidět, co kdo z přátel právě dělá a krátce to komentovat. Slovník ale odpovídá zprávám SMS. Padesát osm procent poslouchá přes internet muziku, třicet osm procent si vyhledává informace v encyklopediích a třicet čtyři procent se přes internet dívá na filmy a videa.

Tento a další výzkumy zcela popřely tezi, že mladé generace jsou zcela zásadně a jinak formovány pomocí internetu než generace předešlé. Opak je pravdou: mladí lidé využívají internet jen jako pohodlnější náhradu za telefon, televizi a knihy. Umožňuje jim pěstovat snadněji komunitu přátel, která čítá v průměru třicet až čtyřicet členů pouze z nejbližšího okolí. Velmi zřídka tato generace používá internet k mezinárodní komunikaci. O fungování internetu ale skoro nic nevědí a ani je to nezajímá. Internet pro ně nepředstavuje nový svět, ale jen užitečné rozšíření starých principů. Když něco hledají, činí tak pouze intuitivně a nikoliv systematicky.

Ještě překvapivější je výsledek průzkumu British Library: Informační kompetence mladé generace se přístupem k internetu vůbec nezlepšila.

Sen generace zakladatelů o tom, že internet představuje nový fenomén s revoluční silou, který všechno promění, se nenaplnil. Dokonce mladá generace už nepoužívá ani slovo internet a považuje ho za zbytečné a zastaralé. Když před nimi otec řekne: Jdu na síť, ani nevědí, co tím myslí, napsal Manfred Dworschack v časopise Der Spiegel. Tato věta představuje pro mladé relikt starých časů. Náctiletí jsou buď „on“ nebo „off“.

 Přejít zpět

Autor: Karel Hvížďala


Sponzorský odkaz: EUzpravy.cz (Souhrn těch nejzajímavějších témat)
CERD zprostředkovává zpravodajské informace na svém internetovém portálu.
CERD neodpovídá za obsah a správnost článků a jakkoliv nezasahuje do jejich znění.

ⓒ copyright CERD
BRCI
NRCI
|
|
|
CENTRAL REGISTER OF DEBTORS ™
Bank register of client informations
Non-bank register of client informations
Central register of debtors BRCI NRCI
CENTRAL REGISTER OF DEBTORS INC.
Entity Identification Number: 2008-000563453
Employer Identification Number: EIN:26-4482382