Ochrana osobních údajů
Všechna přenášená data jsou šifrována
30.05.2020 14:46:42
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Heslo?

Registrováno více než
1 265 300 subjektů
2 650 státních organizací
11 200 oznámení korupce
Telefonická podpora - CallCentrum
právní poradna před dlužníky zdarma
Faq / časté dotazy
Aktuality

29.05.2020 - Ověřování účtů bylo pozastaveno do 3.6. z důvodu technických úprav systému na straně dodavatele služeb.

11.05.2020 - Od 13.5. klientská administrace umožní provádět on-line reklamace nepřipsaných plateb (např. chybně spárovaných plateb, plateb s chybným var. symbolem) a autorizace v sekci dané služby.

08.05.2020 - Dnes zveřejněný průzkum České bankovní asociace (ČBA) informoval o tom, že k 6. květnu banky v ČR odložily splatnost zhruba 310 tisíc úvěrů v celkovém objemu 170 miliard Kč. Průzkum dále tvrdí, že již v období před platností zákona o odkladu splátek (do 17. dubna) banky dostaly zhruba 230 tisíc žádostí, přičemž převážné většině z nich bylo vyhověno. Data o vytvořených rezervách BANK v případě vysokého počtu insolventnosti nejsou známe. Splatnost odložených úvěrů zasáhne dlužníky v době nejvyšší nezaměstnanosti a očekávaných bankrotů OSVČ a firem.

05.05.2020 - Společníci malých s.r.o. postižených krizí dosáhnou nově na příspěvek 500 Kč denně. Čerpat ho mohou od 12.3. do 8.6., firma ale musí být aktivní. Celkem tak mohou malí podnikatelé získat za uvedené období 44 500 korun.

20.04.2020 - Lékař Lukáš Pollert: „Koronavirus má stejný průběh jako chřipka, roušky jsou zbytečné a média přestřelila“ více na odkazu ZDE

20.04.2020 - Průzkum: Byznys muselo úplně zastavit 10 % podnikatelů v ČR. Dalších 18 % má vážné finanční problémy.

20.03.2020 - Každá pátá rodina nemá finanční rezervu ani na měsíc. Pokud těmto lidem kvůli karanténě vypadne příjem, brzy jim hrozí exekuce.

19.03.2020 - Doporučení: Požádejte písemně o doklad splátek u své banky, vyhnete se existenčním problémům.

27.02.2020 - Koronavirus navyšuje počet firem v druhotné platební neschopnosti. Platební morálka firem, ale i osob se postupně zhoršuje.

25.02.2020 - Požádejte o osobní bankrot (o oddlužení) jedním kliknutím podat žádost o oddlužení

V NERVu by měla sedět typická samoživitelka

Kladete si stejně jako já otázku, kdo by uměl nejvíce ušetřit ze státního rozpočtu? Pan Kalousek to není - je to česká mamina - samoživitelka.

Pokud mám stejně jako řada z vás přirozenou nedůvěru ve státní instituce, poradní orgán vlády NERV mi byl od počátku docela sympatický. Nejen proto, že ekonomové, kteří v něm zasedli, berou práci v něm jako prestižní záležitost a nikoli jako zaopatření sebe, ale také proto, že jsem jejich výrokům často jako „neekonom“ dokonce rozuměla.

Jediná věc mi v NERVu scházela – pohled člověka pohybujícího se mimo výšiny makročísel. Docela chápu, že NERV byl ustaven hlavně kvůli nim – kvůli miliardám, které musí přeskupit (ušetřit, získat...) tak, abychom neskončili „v Řecku“. Ale právě v zapálenosti těch chytrých hlav, které jistě zastávají v civilu dobře placenou práci (vůbec nepochybuji, že právem), může zapadnout volání zdola – pánové, myslete i na nás dole, abychom to my, co počítáme ve stokorunách, maximálně v tisícikorunách, ve zdraví přežili. A co vy víte – třeba bychom vám i něco chytrého řekli (jako ta malá holčička, co desítkám odborníků poradila, že když uvízl kamion v tunelu, je snadnější upustit vzduch z kol, aby mohl vyjet, než bourat tunel.)

Když jsem přemýšlela, kdo by to měl být, napadla mne nakonec typická česká samoživitelka – máma dvou tří dětí, na které zůstala z různých důvodů sama. A proč ona?
Neznám člověka schopnějšího vyžít z absolutního minima a dosáhnout z tohoto minima maxima, souběžně čas od času více či méně úspěšně bojovat o výživné bez jistoty, že jej skutečně bude pravidelně dostávat, a přitom přesto dát svým dětem vše, co potřebují; a to, co jim poskytnout v tu chvíli nemůže, dokázat vysvětlit.

Stát je v podobné situaci - také předem neví, kolik dostane daní, a v těchto měsících se snaží přesně o totéž co „naše“ samoživitelka – najít zdroje tam, kde se zdá, že už prostě nejsou, ušetřit tam, kde se už ušetřit snad ani nedá, a přesto uživit sebe sama a své občany, a to, co jim poskytnout v těchto dnech nedokáže, vysvětlit tak, aby to vzali jako nutné zlo.

S trochou nadsázky - neznám lepšího rádce pro ty naše hybatele miliardami, než takovou mámu, která se svými příjmy dokáže malé zázraky, a taky zná, to, co těm „makro“ může naopak uniknout – třeba kolik stojí kilo chleba a litr mléka, a co udělá s malým rodinným rozpočtem, když se zvýší cena potravin – byť minimálně, nebo nájemného. I tento pohled je pro ty chytré ekonomické hlavy, ke kterým všichni vzhlížíme s nadějí, že to zvládnout pro naše občany co nejméně drasticky, důležitý.

Jediným zádrhelem je to, že své účinkování v NERVu by si taková samoživitelka nemohla dovolit jako čestnou funkci. Jakýkoli výpadek příjmu by ji totiž nadlouho dostal do nevratných červených čísel. A takový přístup by jí jistě odborníci NERVu rozmluvili. Základní pravidlo totiž platí jak u stokorun, tak u tisícikorun, tak u miliard – nesmí se utratit více, než se vydělá, a lehkomyslnost na obou stranách – příjmů a výdajů - se nevyplácí.

Pravdou však je, že tohle ví české samoživitelky ( a řada jiných lidí) velmi dobře už dlouho – to jen stát musel ustavit NERV, aby se dozvěděl, že musí hospodařit s našimi penězi stejně úsporně.

Je to samozřejmě jistá nadsázka – nicméně s reálným základem. Vedle české maminy samoživitelky je i pan ministr Kalousek rozhazovačný kníže Rohan. Proto opakuji myšlenku z úvodu – typickou českou samoživitelku do NERVu. A můžeme být v klidu. Ta najde zdroje na všechno nutné a úspory i tam, kde je nenajde už nikdo jiný.
 Přejít zpět

Autor: Jana Hamplová


Partner zpravodaje:
ProtiKorupcniLinka.cz
BezProtekce.cz
StopDopingu.cz