V reakci na ztrátu evropského trhu po ruské invazi na Ukrajinu se Gazprom soustředí na posílení svých vazeb s Čínou. Nedávné rekordní dodávky zemního plynu do Číny přes plynovod Síla Sibiře ukazují na strategický posun ruské energetické politiky.


V neděli ruský energetický gigant Gazprom informoval o novém jednodenním rekordu v dodávkách plynu do Číny, čímž zdůraznil rostoucí význam tohoto asijského trhu. Po ztrátě téměř celého evropského trhu v důsledku války na Ukrajině, se Gazprom nyní obrací na východ s cílem upevnit svou pozici na energetickém trhu.

Ačkoliv přesný objem dodaného plynu nebyl zveřejněn, je zřejmé, že Gazprom klade velký důraz na rozšíření svého vlivu v Číně. Tento strategický posun je zvláště patrný ve světle rozšíření plynovodu Síla Sibiře, který od roku 2019 slouží jako hlavní trasa pro přepravu ruského plynu do Číny.

Ztráta evropského trhu je pro Gazprom citelná. Společnost, která disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí tohoto roku ztráty 18,6 miliardy rublů. V kontextu globální energetické situace je tento posun směrem k Číně klíčovým krokem pro udržení pozice Gazpromu na mezinárodním trhu.

Další plány Gazpromu zahrnují výstavbu plynovodu Síla Sibiře 2 přes Mongolsko, což by mohlo ještě více posílit ruské energetické vazby s Čínou. Tento krok by mohl přinést stabilnější a předvídatelnější dodávky plynu do Číny, což je výhodné vzhledem k rizikům spojeným s dodávkami zkapalněného zemního plynu po moři.

Vývoz plynu do Číny se letos má vyšplhat na 22 miliard metrů krychlových a v příštím roce se očekává další nárůst. Gazprom tak hledá nové cesty, jak kompenzovat ztrátu evropského trhu a udržet svou pozici na světové energetické scéně.

V tomto kontextu se zdá, že jakákoliv dohoda s Čínou nebude dostatečná pro plnou kompenzaci ztráty evropského trhu. Nicméně posílení vztahů s Čínou je pro Gazprom zásadní pro udržení jeho dlouhodobé udržitelnosti a vlivu ve světě energetiky.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.