Příchod Partners Banky Petra Borkovce na finanční trh oživuje diskuzi o nezávislosti poradců. Zatímco banka rozšiřuje své služby o produkty z vlastního portfolia, vznikají otázky týkající se objektivity a preference jejích finančních poradců. Jaký bude další směr této banky, když otevřeně nabízí vlastní pojištění a penzijní připojištění, ale zatím nevlastní hypotéky? Přinášíme vám podrobný pohled na tuto novou kapitolu ve finančním sektoru.

PETR BORKOVEC |  Partners Banka - Budou poradci nezávislí?

S příchodem nové Partners Banky Petra Borkovce na trh se znovu rozhořela debata o nezávislosti finančních poradců. Banka, která neposkytuje vlastní hypotéky do plánu na podzim, se zatím zaměřuje na propagaci „svých“ penzijních připojištění a pojištění z dílny spřízněných společností Rentea a Simplea, jež spadají do skupiny Partners Financial Services. Tento krok vyvolává obavy o nestrannost poradců, kteří jsou zároveň podílníky skupiny.

Kritici, jako je Doubek, vyjadřují pochybnosti o schopnosti poradců nabízet široké spektrum produktů bez předpojatosti: „U většiny klientů, kteří si vybrali produkty od Partners, jsem viděl pouze jejich vlastní nabídku.“ Na obavy z možného konfliktu zájmů odpovídá zakladatel skupiny Borkovec s tím, že potenciální problém se týká hlavně hypoték, které však tvoří jen malou část nabídky.

S 175 pobočkami se Partners Banka stává čtvrtou největší bankou v zemi, což je významná výhoda. Ekonom Dominik Stroukal komentuje její vstup na trh jako okamžitý úspěch díky rozsáhlé pobočkové síti a licenci. S kapitálem ve výši tří miliard korun, na kterém se podílejí především domácí podnikatelé a zaměstnanci skupiny Partners, vstupuje banka na trh s menším kapitálem než její konkurence. Majoritní podíl drží zakladatelé skupiny Partners Petr Borkovec spolu s tisíci manažery a zaměstnanci, zatímco menší část patří investičním společnostem a zakladateli Rohlíku Tomáši Čuprovi.

Debata o nezávislosti poradců v Partners Bance a preferenci domácích produktů tak otevírá důležité otázky o budoucím směřování nejen této banky, ale celého finančního sektoru. Je možné udržet objektivitu a zároveň propagovat produkty "z domova"? Jaký dopad to bude mít na důvěru klientů? Tento vývoj bude jistě předmětem zvýšené pozornosti v nadcházejících měsících.


Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.