Podle nedávného vyšetřování The Washington Post a Der Spiegel se na loňském poškození plynovodů Nord Stream podílel důstojník ukrajinských speciálních sil Roman Červinskyj. Tento akt je považován za závažný útok na evropskou energetickou infrastrukturu.


V září loňského roku došlo k významnému incidentu, kdy byly plynovody Nord Stream 1 a 2 poškozeny podmořskými explozemi. Americký deník The Washington Post a německý magazín Der Spiegel ve svém společném vyšetřování uvádějí, že za tímto útokem stál velitel ukrajinských speciálních sil Roman Červinskyj. Tento čin je považován za nebezpečný útok na evropskou energetickou infrastrukturu a je spojován s ukrajinskými vojenskými a bezpečnostními činiteli.

Plynovod Nord Stream 1, který byl hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Německa a dalších evropských zemí, byl poničen společně s plynovodem Nord Stream 2, který však nikdy nebyl zprovozněn. Tyto plynovody, dlouho kritizované Spojenými státy a některými jejich spojenci za zvyšování závislosti na ruském plynu, se staly cílem kontroverzního sabotážního činu.

Vyšetřování naznačuje, že Červinskyj nejednal na vlastní pěst, ale na přímý rozkaz svých nadřízených, včetně náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného. Tento tým si prý pronajal člun a plachetnici a pomocí potápěčského vybavení umístil na plynovody nálože. Zpráva naznačuje, že operace byla navržena tak, aby zůstala utajena před prezidentem Zelenským a jeho okolím.

Roman Červinskyj, který byl letos v dubnu zatčen a obviněn ze zneužití pravomocí v jiné tajné operaci ukrajinských speciálních sil, popřel jakoukoli svou roli v případu plynovodů. Jeho uvěznění prý souvisí s jeho kritikou prezidenta Zelenského a obviněním šéfa jeho kanceláře Andrije Jermaka ze špionáže pro Rusko.

Washington Post a Der Spiegel požádaly ukrajinskou vládu o komentář k jejich zjištěním, ale zatím nedostaly odpověď. Tato zpráva, pokud se potvrdí, by mohla vyvolat vážné diplomatické napětí a otázky ohledně bezpečnosti kritické energetické infrastruktury v Evropě.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.