Míra nesplácených úvěrů v USA roste rychleji než před krizí v roce 2008. Šéf největší americké banky varuje před "turbulencemi", Federální rezervní systém bije na poplach.


Washington / New York – Spojené státy čelí prudkému nárůstu nesplácených půjček, který připomíná dramatické chvíle před vypuknutím globální finanční krize v roce 2008. Data amerických úřadů i soukromých analytiků ukazují, že miliony domácností se dostávají do prodlení se splátkami, a to nejen u hypoték, ale také u studentských půjček a kreditních karet. Podle JP Morgan hrozí zvýšený počet bankrotů – jak domácností, tak firem.

Návrat k temným číslům let 2006–2008

Zatímco ještě na začátku roku 2024 byla míra splácení relativně stabilní, v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k výraznému zhoršení. Podle údajů Federální rezervní banky New York je již 7,7 % studentských půjček více než 90 dní po splatnosti, u kreditních karet dosahuje delikvence 3,1 %. U hypoték pak míra nesplácení překročila hranici 4 %, což je nejvyšší úroveň od pandemického roku 2020.

Zejména hypotéky zajištěné komerčními nemovitostmi vykazují alarmující čísla – v červnu 2025 nesplácelo své závazky 11,2 % těchto dlužníků. Je to nejvyšší hodnota v historii sledování a výrazně převyšuje i úroveň z let 2007 a 2008.

Jamie Dimon: "Turbulence přijdou"

Vývoj komentoval i Jamie Dimon, výkonný ředitel JP Morgan Chase. V rozhovoru z května 2025 uvedl, že zatím bankovní sektor paniku nepropadá, ale to se může rychle změnit:

„V porovnání s minulostí uvidíme mnohonásobně více firemních a osobních bankrotů. Trh s dluhopisy už praská. Všichni budou panikařit, my jsme ale připravení.“

Znepokojení neskrývají ani představitelé Federální rezervní banky, kteří v jarní zprávě o finanční stabilitě varují před přehřátím osobního zadlužení. Největší riziko nesplácení se nyní přesouvá z nejchudších vrstev společnosti i do střední třídy.

Trhy rostou, přestože se zadlužení prohlubuje

Přestože míra zadlužení domácností a investorů roste, americké akciové trhy se drží na historických maximech. Dluh z marginálních půjček, tedy půjček zajištěných cennými papíry, přesáhl v květnu hranici 920 miliard dolarů – nejvíce v historii. Tato forma zadlužení přitom patřila mezi hlavní katalyzátory krize v roce 2008.

Zadluženost amerických investorů roste každý měsíc o přibližně 6 %. Na trhu tak panuje paradoxní situace: zatímco ekonomické ukazatele signalizují blížící se recesi, burzy oslavují nové rekordy.

Dluhy přesahují výkon ekonomiky

Podle analýzy serveru Washington Post přesahuje součet amerických veřejných, osobních a korporátních dluhů 722 % HDP – tedy více než 181 bilionů dolarů. Jen federální vláda přidala díky daňovým škrtům a rozpočtovým stimulům přes 3,3 bilionu dolarů nového dluhu během jediného pololetí.

Vzhledem k sílícímu zadlužení a rostoucí míře nesplácení je stále pravděpodobnější, že se Spojené státy mohou dostat do podobného scénáře jako v roce 2008 – s tím rozdílem, že nyní jsou objemy dluhů dvojnásobné.

Globální důsledky nelze podcenit

Finanční krize, která by případně vypukla v USA, by měla zásadní dopad i na globální ekonomiku. Vzhledem k propojenosti trhů by dopady rychle pocítila i Evropská unie, Čína nebo rozvíjející se trhy.

Varovné signály přicházejí ve chvíli, kdy Spojené státy čelí také geopolitickému napětí a rostoucímu deficitu. Zda se podaří předejít nejhoršímu, bude záviset na včasné reakci regulátorů a odpovědném chování finančních institucí.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.