Státní zástupce Jaroslav Šaroch trvá na revizi osvobozujícího verdiktu v kauze Čapí hnízdo, která obžaluje bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho poradkyni Janu Nagyovou z účelového vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert.

Andrej Babiš a státní zástupce Jaroslav Šaroch: Intenzivní právní boj pokračuje v kauze Čapí hnízdo

V nekonečné právní telenovele, která se točí kolem bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho poradkyně Jany Nagyové, přišel další důležitý moment. Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal odvolání proti osvobozujícímu verdiktu v kauze Čapí hnízdo, přičemž argumentuje, že obžaloba má za to, že Farma Čapí hnízdo byla vyvedena z holdingu Agrofert účelově, s cílem získat dotace určené pro malé a střední podniky.

Podle státního zástupce Jaroslava Šarocha nebyla zodpovězena klíčová otázka, zda společnosti Farma Čapí hnízdo a Agrofert působily na stejném trhu. Šaroch v odůvodnění odvolání zdůraznil, že dosud nebyla tato linie argumentace řádně vyřešena soudem. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala informoval, že v případě, že by odvolací senát neshledal účelové vyvedení společnosti, stále zůstávají nevyřešené otázky související s tržním působením.

Šarochův návrh klade důraz na potřebu doplnění či opakovaného provedení rozhodujících důkazů a žádá odvolací soud, aby nalézací soud zavázal k právnímu názoru. Tento krok je nezbytný pro ujasnění, zda skutečně došlo k porušení zákona tím, že byla Farma Čapí hnízdo vyvedena z Agrofertu za účelem získání neoprávněných dotací.

Andrej Babiš ve své závěrečné řeči na městském soudu v únoru obžalobu označil za lživou a odmítl jakékoli spáchání trestného činu, zdůrazňující, že důvodem vyčlenění Čapího hnízda z Agrofertu bylo realizovat projekt jako rodinný podnik. Jana Nagyová, spoluobžalovaná, rovněž vinu odmítla.

Jaký bude výsledek odvolacího řízení, které se bude konat na Vrchním soudu v Praze, zůstává otázkou. V každém případě tato kauza představuje zásadní zkoušku pro český právní systém v oblasti politické korupce a manipulace s veřejnými prostředky.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch svým návrhem na pouze peněžité tresty a podmíněné odsouzení v kauze Čapí hnízdo paradoxně oslabuje svou obžalobu. Tato strategie vzbuzuje otázky, jelikož škoda, o které se v případu hovoří, výrazně převyšuje deset milionů korun. Navrhováním relativně mírných trestů pro obžalované, kterým je kladena za vinu manipulace s veřejnými dotacemi v řádu desítek milionů, může vypadat, že vážnost těchto obvinění není dostatečně reflektována.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.