Myslíte si, že v bankovních registrech najdete každý dluh? Omyl. BRKI a NRKI slouží výhradně pro výměnu informací mezi finančními institucemi – a to jen o bankovních a nebankovních úvěrech. Nenajdete tam dluhy z podnikání, nezaplacené nájmy ani jiné závazky. Přečtěte si náš článek a pochopte, co skutečně tyto registry evidují – a co ne.


Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) jsou databáze provozované za účelem sdílení informací mezi finančními institucemi. Jejich smyslem je umožnit bankám, úvěrovým společnostem a leasingovým firmám posoudit, zda je žadatel o půjčku schopen dostát svým závazkům.

Co v těchto registrech najdete?
Pouze informace o úvěrech poskytnutých bankami (v případě BRKI) a nebankovními společnostmi, zejména leasingovými a splátkovými firmami (v případě NRKI). Do obou registrů jsou zapisovány údaje o výši úvěru, historii splácení, případném prodlení i o ukončení smluvního vztahu.

Co tam nenajdete?
Zcela chybí dluhy právnických osob – firem. Tyto registry sledují výhradně závazky fyzických osob a podnikatelů (jako OSVČ), kteří si půjčují prostřednictvím bankovních nebo nebankovních produktů. Stejně tak se do BRKI a NRKI nezapisují dluhy za nájmy, nezaplacené faktury, soukromé půjčky, ani závazky vůči státu (např. daně, pokuty, zdravotní pojištění).

Dále je třeba zdůraznit, že se nejedná o registr dlužníků v klasickém smyslu – záznam se vytvoří i tehdy, pokud klient úvěr řádně splácí. Pozitivní i negativní informace jsou uchovávány a tvoří základ pro budoucí posouzení bonity, například při žádosti o hypotéku nebo leasing.

Proč na tom záleží?
Mnoho lidí se domnívá, že mít „čistý BRKI“ znamená nemít žádné dluhy – ale tak to není. Můžete být veden v BRKI i při bezproblémovém splácení. Naopak, můžete mít řadu jiných dluhů (například vůči dodavatelům nebo obci), které v BRKI/NRKI nikdy nebudou evidovány.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.