Sun Te-šun, bývalý prezident CITIC Bank, byl shledán vinným z přijetí úplatků ve výši jedné miliardy jüanů a odsouzen k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem. Tento trest v Číně obvykle znamená doživotní vězení bez možnosti zmírnění trestu nebo podmíněného propuštění.
Sun Te-šun, bývalý prezident významného čínského finančního ústavu CITIC Bank, byl v listopadu odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Soud v Ťi-nanu, hlavním městě provincie Šan-tung, ho uznal vinným z korupce, konkrétně z přijímání úplatků ve výši zhruba jedné miliardy jüanů, což odpovídá přibližně 3,15 miliardám českých korun.
Sun Te-šun byl v čele CITIC Bank až do března 2019 a v dubnu 2020 byl zatčen kvůli podezření z korupce. Podle rozsudku zneužil svou pozici v Bank of Communications a China CITIC Bank pro osobní obohacení. Jeho činy měly podle soudu "extrémně negativní dopady na společnost" a způsobily "obrovské ztráty pro zájmy země a lidí".
Vzhledem k tomu, že trest smrti s dvouletým odkladem v Číně často znamená doživotní vězení, pokud odsouzený během odkladu nespáchá další zločin, je pravděpodobné, že Sun Te-šun stráví zbytek života za mřížemi. Soud rovněž rozhodl, že Sun Te-šun nebude mít možnost zmírnění trestu ani podmíněného propuštění, doživotně přijde o politická práva a bude mu zabaven veškerý osobní majetek.
Tento případ je součástí širšího kontextu, kdy čínská státní společnost CITIC Group převzala kontrolu nad firmou CEFC Europe v České republice, což bylo spojeno s řadou kontroverzí a zmizením jejího předsedy Jie Ťien-minga, který byl vyšetřován v souvislosti s korupcí. Tento případ také odhaluje složité propojení mezi čínskými státními společnostmi a politickými elitami.