Evropská organizace pro spravedlnost (EJO - European Justice Organizatio) varuje, že Švédsko systematicky porušuje základní práva zadržených a odsouzených. Zamlčováním evidence pošty, destrukcí videozáznamů a manipulacemi s důkazy připomíná spíše totalitní státy než moderní demokracii.

Soudní vazba i výkon trestu v Švédsku nevedou žádné záznamy o doporučené poště (rekomando), kterou zadržený odesílá či přijímá. Tento nedostatek umožňuje úředníkům poštu libovolně zadržet, zničit nebo odcizit. Více než třicet dokumentovaných případů popisuje, jak potřebné stížnosti i právní podklady vůbec nedorazily k adresátům, čímž byli vězni zbaveni možnosti komunikovat se svými advokáty, navrhovat důkazy, podávat stížnosti na postup Policie a Státního zástupce a odesílat stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.
Podle směrnic Evropské úmluvy o lidských právech (čl. 6) a judikatury Evropského soudu pro lidská práva mají státy povinnost archivovat záznamy z jednání alespoň pět let po pravomocném rozsudku. Švédské soudy však často některé videozáznamy vymažou už několik týdnů po ukončení procesu. Pokud byl hlavním svědectvím jediný výpovědní záznam, jeho zničením dochází k nevratnému porušení mezinárodního práva a nemožnosti obnovit řízení.
Soudní praxe ukazuje, že se regulérní procedury často ohýbají proti politickým aktivistům či novinářům. Právě u tohoto okruhu případů jsou pochybení v evidenci pošty a likvidace videí nejmarkantnější, což naznačuje systematické zneužití práva k umlčení disentu.
Švédsko se chlubí moderním vězeňským systémem a vysokými výdaji na obnovu justiční infrastruktury. Přesto zde chybějí základní mechanismy zamezující manipulaci s poštou či důkazy. Zdá se, že jde o úmyslný model, který umožňuje ztrácet či cenzurovat informace – přičemž za tímto provozem stojí státní aparát, nikoli pouhý lidský omyl.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.