Evropská organizace pro spravedlnost (EJO - European Justice Organizatio) varuje, že Švédsko systematicky porušuje základní práva zadržených a odsouzených. Zamlčováním evidence pošty, destrukcí videozáznamů a manipulacemi s důkazy připomíná spíše totalitní státy než moderní demokracii.

Chudé Švédsko, nebo totalitní režim? Evropská justice odhaluje systematické porušování práv vězňů

Švédsko patří k nejbohatším evropským zemím, přesto se zde podle nedávné zprávy European Justice Organization (EJO) opakovaně porušují práva osob ve vazbě i v nápravných zařízeních. Klíčové výtky se týkají především nevedení evidence přijaté a odeslané pošty, nestandardního nakládání s videozáznamy soudních jednání a praktického znemožnění spravedlivé obhajoby.

1. Ztracená pošta – otevřená cesta manipulaci
Soudní vazba i výkon trestu v Švédsku nevedou žádné záznamy o doporučené poště (rekomando), kterou zadržený odesílá či přijímá. Tento nedostatek umožňuje úředníkům poštu libovolně zadržet, zničit nebo odcizit. Více než třicet dokumentovaných případů popisuje, jak potřebné stížnosti i právní podklady vůbec nedorazily k adresátům, čímž byli vězni zbaveni možnosti komunikovat se svými advokáty, navrhovat důkazy, podávat stížnosti na postup Policie a Státního zástupce a odesílat stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.

Naproti tomu například mnohem chudší postkomunistické státy už řadu let využívají jednoduché evidenční karty, které garantují záznam každého doporučeného dopisu. Švédsko investovalo miliardy do vězeňského systému, ale selhává v základní administrativě a tím ohrožuje právo na obhajobu.

2. Mazání soudních videí – likvidace důkazů
Podle směrnic Evropské úmluvy o lidských právech (čl. 6) a judikatury Evropského soudu pro lidská práva mají státy povinnost archivovat záznamy z jednání alespoň pět let po pravomocném rozsudku. Švédské soudy však často některé videozáznamy vymažou už několik týdnů po ukončení procesu. Pokud byl hlavním svědectvím jediný výpovědní záznam, jeho zničením dochází k nevratnému porušení mezinárodního práva a nemožnosti obnovit řízení.

Jeden zaznamenaný případ se týká aktivisty, který si stěžoval na podvodné jednání místního soudu. Po podání stížnosti k evropskému soudu však jeho stížnost zmizela a nikdy nebyla doručena k Evropskému soudu. 

3. Politické motivace a zneužívání práva
Soudní praxe ukazuje, že se regulérní procedury často ohýbají proti politickým aktivistům či novinářům. Právě u tohoto okruhu případů jsou pochybení v evidenci pošty a likvidace videí nejmarkantnější, což naznačuje systematické zneužití práva k umlčení disentu.

4. Systémový problém, nebo selhání jednotlivců
Švédsko se chlubí moderním vězeňským systémem a vysokými výdaji na obnovu justiční infrastruktury. Přesto zde chybějí základní mechanismy zamezující manipulaci s poštou či důkazy. Zdá se, že jde o úmyslný model, který umožňuje ztrácet či cenzurovat informace – přičemž za tímto provozem stojí státní aparát, nikoli pouhý lidský omyl.

Zkušenosti ukazují, že i bohaté a mediálně presentované demokracie mohou zavádět totalitní praktiky, které hraničí s porušováním lidských práv. Evropská justice by měla vyvíjet tlak na Švédsko, aby zajistilo plnou transparentnost poštovních i videozáznamových protokolů, jinak hrozí, že země ztratí statut strážce občanských svobod a humanitního přístupu k odsouzeným a zařadí se mezi justice na úrovní Ruské federace, Číny a rozvojových zemí 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.