Po trojměsíčním růstu důvěry v ekonomiku České republiky zaznamenala lednová statistika Českého statistického úřadu pokles, s výraznými dopady na podnikatelskou sféru a mírným zlepšením mezi spotřebiteli.


Důvěra v Českou Ekonomiku Poklesla, Průmysl a Podnikatelé Nejvíce Ovlivněni

Po třech měsících růstu důvěry v českou ekonomiku došlo v lednu k obratu trendu, když celková důvěra klesla o 1,3 bodu na 92,5 bodu. Tento pokles zaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ), a je připisován hlavně poklesu mezi podnikateli.

Předchozí tři měsíce byly charakterizovány postupným zvyšováním důvěry, zejména díky stabilní důvěře podnikatelů. V lednu však důvěra mezi podnikateli poklesla o 2,8 bodu na 92,7 bodu. Nejvýraznější pokles byl zaznamenán v průmyslovém sektoru, kde se potýkají s nedostatečnou poptávkou a problémy s dodávkami materiálu, zejména v automobilovém průmyslu.

Podle Jiřího Obsta z ČSÚ byl výrazný pokles důvěry podnikatelů zaznamenán především v průmyslu, kde se důvěra snížila o 5,5 bodu na 89,9 bodu. V ostatních odvětvích byl pokles důvěry méně výrazný. Pouze ve stavebnictví došlo ke zvýšení důvěry.

Mezi spotřebiteli došlo v lednu k mírnému zlepšení, když důvěra v ekonomiku vzrostla o 5,8 bodu na 91,2 bodu. Toto zlepšení bylo pozorováno po dvou měsících poklesu.

Anastasija Nejasova z ČSÚ poznamenala, že i přes meziměsíční zlepšení zůstává většina respondentů pesimistická ve svém hodnocení klíčových ekonomických ukazatelů.

Analytici oslovení ČTK upozorňují, že lednové čísla neukazují na razantní odraz ode dna. Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil a hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek poukazují na problémy v průmyslu a na to, že situace se jen těžko bude měnit bez nových zakázek.

Jana Steckerová z Komerční banky vidí rizika spojená s globálními problémy v námořní dopravě a slabým vývojem německé ekonomiky, na kterou je Česká republika silně napojená.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.