Evropská organizace pro spravedlnost (EJO) označuje insolvence Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla za nejzávažnější případ zneužití osobního bankrotu za poslední dobu. Shromáždila mimořádné množství důkazů, které ukazují na vědomé porušování principu poctivého záměru. Čtěte, proč EJO žádá soud o zásah a co to může znamenat pro věřitele.


 Evropská organizace pro spravedlnost (EJO) spustila ofenzivu proti osobním bankrotům Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla. Organizace předložila soudu a dozorovým orgánům obsáhlý materiál, který má podle jejího názoru prokazovat zcela mimořádně závažné porušení požadavku na poctivý záměr, jak jej definuje insolvenční zákon. 

„V současné době se jedná o nejzávažnější případ porušení poctivosti, jaký jsme jako organizace řešili. Podařilo se nám shromáždit velké množství konkrétních důkazů, které nasvědčují tomu, že dlužníci se snaží osobní bankrot zneužít výhradně ke zbavení se závazků, aniž by měli upřímnou snahu své dluhy řešit,“ uvedl právní zástupce EJO.


Mezi hlavní výtky patří:
 
  • Úmyslné zkreslování majetkových poměrů,
  • Nepřiznání skutečných příjmů nebo majetku,
  • Dlouhodobě porušování obecně závazných předpisů při podnikání
  • Podezření z  trestné činnosti
  • Nulová snaha o narovnání situace mimo soudní řešení



EJO tak žádá soud, aby návrhy na oddlužení odmítl podle § 395 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona. Pokud uspěje, Přikrylovi by museli čelit konkurzu, což by znamenalo výrazně jiné podmínky – včetně možnosti lepšího uspokojení pohledávek věřitelů.
 
Průběh obou řízení je veřejně dostupný v insolvenčním rejstříku na tomto odkazu:
 🔗 ISIR – detail insolvence Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla
 
EJO tak dává jasný signál, že nebude tolerovat pokusy o účelové zneužívání osobních bankrotů a bude tvrdě bránit práva věřitelů – zvlášť tam, kde je porušení poctivosti podloženo takto silnými důkazy.
 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.