Evropské akcie opět v červených číslech kvůli obchodním válkám
09.04.2025
Evropské akciové trhy opět v červených číslech kvůli obchodním válkám. STOXX 50 klesl o 2,6 % po nových clech USA na čínský dovoz. EU zvažuje odvetná cla až 25 % na americké zboží. Hlavní společnosti jako Novo Nordisk či LVMH zaznamenaly výrazné ztráty.
Evropské akciové trhy ve středu výrazně oslabily a smazaly tak předchozí zisky. Pokles byl reakcí na eskalaci obchodních napětí po zavedení nových amerických cel, včetně kumulativní sazby 104 % na čínský dovoz. Index STOXX 50 klesl o 2,6 % a širší STOXX 600 ztratil 2,5 %, čímž vymazal zhruba 2% zisky z úterý. Pokles byl plošný, všechny sektory skončily v záporu. Největší ztráty zaznamenaly farmaceutické firmy, ropný a plynárenský průmysl, základní suroviny a realitní sektor.
Evropská komise v reakci zvažuje zavedení odvetných cel až do výše 25 % na široké spektrum amerického zboží v hodnotě přibližně 22,1 miliardy eur. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová v úterý jednala s čínským premiérem Li Čchiangem a nabídla „vyjednané řešení“ situace, kterou označila za „rozsáhlé narušení způsobené americkými cly“. Mezi společnostmi s největšími ztrátami figurovaly Novo Nordisk (-5,7 %), SAP (-1,9 %), LVMH (-3 %), Nestlé (-1,6 %) a ASML Holding (-2,5 %).
Obavy z prohlubujícího se obchodního konfliktu mezi USA a Evropou vyvolaly výrazný pokles ještě před otevřením trhů. Futures na indexy Euro Stoxx 50 a Stoxx 600 klesaly v předobchodním jednání přibližně o 4 %. Důvodem bylo uvedení nových amerických celních sazeb v platnost, včetně 20% cla na zboží z EU.
V úterý se přitom evropské akcie vzpamatovaly z předchozího výprodeje, který byl nejhorší čtyřdenní sestup od dob pandemie. Index Stoxx 50 vzrostl o 2 % a STOXX 600 přidal přes 2,7 %, což byl nejlepší denní výsledek od roku 2022. Oživení bylo široce rozprostřené, vedl jej finanční, průmyslový a obranný sektor, zatímco telekomunikace zaostávaly.
Navzdory oživení zůstávají obchodní napětí vysoké. Představitelé EU naznačili připravenost reagovat protiopatřeními, včetně potenciálních digitálních daní, a varovali před zavedením 25% cel na vybrané americké produkty. Napětí dále přiživilo odmítnutí návrhu na „nulové průmyslové clo“ ze strany bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čína mezitím potvrdila záměr uplatnit odvetná opatření. V korporátní sféře zaznamenal růst Infineon po oznámení dohody o akvizici automobilové divize společnosti Marvell za 2,5 miliardy dolarů.