Městský soud v Praze začíná projednávat případ Filipa Simana, který je obviněn z nelegální služby v ukrajinské armádě a rabování během válečných operací. Podle obžaloby se Siman dopustil krádeže cenností a vojenského materiálu, za což mu hrozí až doživotní trest.

Filip Siman čelí až doživotnímu trestu za službu a rabování v ukrajinské armádě

Obžaloba na úvod procesu u Městského soudu v Praze detailně vyjmenovala, jaké věci si Filip Siman z napadené Ukrajiny odnesl. Bývalý dobrovolník, který se účastnil tzv. začisťovacích operací spolu s dalšími jedenácti lidmi, měl odcizit mimo jiné brýle značky Gucci, dýchací masku z letadla či odlitky ze zlata a stříbra. Z mrtvých vojáků z měst Buča a Irpiň bral i barety nebo prsteny.

Siman působil u soudu sebejistě a rozhodl se vypovídat. Soudkyni Haně Krestýnové nejdříve na vyzvání popsal svůj životní příběh. Po absolvování střední gastronomické školy se živil různě a vydělával si kolem padesáti tisíc měsíčně.

„Když začala válka na Ukrajině, vydal jsem se tam,“ uvedl. Popřel, že by někdy působil jako kontraktor, což dříve uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Na otázku soudkyně, proč si tuto informaci vymyslel, řekl obžalovaný, že na tom nebyl po návratu z ukrajinského území psychicky dobře, hodně pil alkohol a měl rodinné a vztahové problémy. „Chtěl jsem být zajímavý,“ dodal. Vysvětloval také, proč měl u sebe některé z ukradených věcí, například značkové brýle. „Byla to jediná vzpomínka na kamaráda, nenapadlo mě, že by to měl být problém,“ komentoval Siman. Podle něj brali věci padlým vojákům i ostatní. Siman také vysvětloval, proč nosil zlatý prsten, který figuruje v obžalobě jako nelegální kořist. Nejprve ho prý použil jako rekvizitu do propagačních videí, ve kterých sám hrál. Přiznal ale, že prsten poté nosil dál.

Podle svých slov měl Siman se svým praporem za úkol brát ze zasažených oblastí vše, co by mohlo mít nějakou hodnotu a přinést to zpět na štáb. „My jsme byli zákon, tak nám to řekli,“ vyprávěl muž a dodal, že hledali co nejvíce zpravodajských informací. „Hledalo se všechno. Elektronika, dokumenty, ručně psané deníky, znaky jednotky.“ S obžalobou Siman nesouhlasil. „Není pravda, že bych využil své postavení k rabování,“ řekl soudkyni. Jeho motivací byla podle jeho slov rodina a její zajištění. To, že jednal protizákonně, si prý neuvědomoval.

Siman popisoval, že si z Ukrajiny odnesl traumatické zážitky. Uvedl, že poprvé v životě viděl vraždu nebo znásilnění a zmínil údajné fungování financování ukrajinských vojenských struktur. „Nechápal jsem, že armáda má staré vybavení a dobrovolníci moderní techniku,“ přiblížil Siman. Popisoval i další zážitky z území napadeného ruským agresorem. „Jeden Američan přijel pomáhat a za tři dny se regulérně zbláznil, bylo mi ho líto,“ řekl ve výpovědi.

Za službu v cizí armádě mu hrozí až pět let vězení, za rabování však může dostat výjimečný trest. Hlavní líčení je kromě dneška a čtvrtka naplánováno i na příští týden.

Podle dřívějších informací Seznam Zpráv působil Siman koncem března 2022 jako voják-dobrovolník v ukrajinském dobrovolnickém praporu Karpatská Sič. Účast v praporu potvrdil a přiznal, že kradl v opuštěných domech, které měl se svou jednotkou čistit od ruských okupačních vojsk. Uvedl, že se řídil pokyny velícího důstojníka, a podobně se podle něj chovali i další vojáci. Trestný čin služby v cizích ozbrojených silách spáchá podle trestního zákoníku občan ČR, který v rozporu s jiným právním předpisem slouží ve vojsku nebo ozbrojených silách jiného státu. Prezident může českým občanům, kteří se chtějí do bojů na ukrajinské straně zapojit, udělit povolení. Obviněný muž ho ale podle dřívějších informací neměl.


Praktiky v ukrajinské armádě podle Filipa Simana

Filip Siman, obžalovaný z nelegální služby v ukrajinské armádě a rabování, popsal u soudu několik praktik, které byly údajně běžné v ukrajinské armádě během válečných operací. Níže jsou uvedeny tyto praktiky:

1. Začišťovací operace

Filip Siman uvedl, že se účastnil tzv. začišťovacích operací, jejichž cílem bylo prohledávání a "čištění" oblastí od ruských okupačních vojsk. Tyto operace zahrnovaly prohledávání opuštěných domů a dalších objektů za účelem získání jakýchkoli cenností nebo informací.

2. Krádeže a rabování

Podle  Foilipa Simana bylo běžné, že vojáci v rámci těchto operací kradli cenné předměty, jako jsou brýle značky Gucci, dýchací masky z letadel, zlaté a stříbrné odlitky, prsteny a další cennosti. Tvrdil, že tyto praktiky byly schváleny velícími důstojníky a považovány za standardní postup.

3. Sběr zpravodajských informací

Filip Siman popsal, že vojáci měli za úkol sbírat zpravodajské informace, což zahrnovalo hledání elektroniky, dokumentů, ručně psaných deníků a dalších materiálů, které by mohly mít hodnotu pro vojenské zpravodajství. Tento sběr informací měl přinést strategické výhody na bojišti.

4. Použití cenností jako rekvizit

Filip Siman také přiznal, že některé ukradené předměty byly použity jako rekvizity v propagačních videích, která měla motivovat nebo jinak podporovat ukrajinské síly. Například zlatý prsten, který figuroval v obžalobě, použil jako rekvizitu do videí, ve kterých sám hrál.

5. Motivace vojáků a psychologický dopad

Filip Siman zdůraznil, že mnoho vojáků, včetně něj, se ocitlo v psychicky náročných situacích. Popsal traumatické zážitky, jako například svědectví vražd a znásilnění, což mělo vliv na jejich psychický stav a chování. Podle jeho slov se tyto zkušenosti promítaly do jejich jednání a rozhodování na bojišti.

6. Vybavení a logistika

Filip Siman zmínil, že zatímco pravidelná armáda často používala staré vybavení, dobrovolníci měli přístup k moderní technice. To vedlo k určitému nepochopení a frustraci mezi vojáky ohledně rozdílů ve vybavení a logistické podpoře.

Tyto praktiky, jak je popsal Filip Siman, poskytují pohled na některé z temnějších aspektů válečného konfliktu a ukazují na složitost a morální dilemata, kterým čelí vojáci v bojových situacích.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.