Rozsáhlá zpronevěra obecních peněz má nejen trestní, ale i finanční dohru. Soud rozhodl, že bývalá ekonomka Jana Baslerová a její syn Ondřej musí nahradit škodu přesahující 23 milionů korun. Jak ale bude obec peníze vymáhat, pokud nemají z čeho platit?

Jana Baslerová a Ondřej Basler musí obci Jindřichov uhradit škodu přes 23 milionů korun

Rozsudek, který zatím nenabyl právní moci, uložil Janě Baslerové a jejímu synovi Ondřejovi náhradu škody ve výši více než 23 milionů korun, které podle soudu vylákali z obecního rozpočtu Jindřichova. Baslerová během deseti let opakovaně vybírala hotovost z obecního účtu a peníze používala pro své soukromé potřeby. Její syn jí pomáhal tím, že vystavoval faktury na zboží, které nebylo nikdy obci dodáno.

Oba se k činu přiznali, ale až ve chvíli, kdy už byly shromážděny všechny důkazy. Tresty padly: Baslerová dostala 6,5 roku vězení, Ondřej dvouletou podmínku. Kromě toho však mají obci celou škodu vrátit.

Co když nemají z čeho zaplatit?

Přestože dříve Baslerová žila nad poměry – luxusní auta, zahraniční dovolené, více bankovních účtů – podle zjištění soudu nelze dnes zjistit, kam peníze zmizely. Pokud odsouzení nedisponují dostatečným majetkem, bude následovat právní proces vymáhání:

Postup vymáhání škody:

  1. Obec Jindřichov jako poškozená strana podá návrh na exekuční řízení.

  2. Soudní exekutor následně provede šetření: zjišťuje stav bankovních účtů, movitého i nemovitého majetku, příjmy i případné dědictví.

  3. Pokud exekutor nenalezne žádný postižitelný majetek, je řízení dočasně odloženo – ale pohledávka zůstává zapsána.

  4. Vymáhání se může obnovit kdykoliv v budoucnu – například pokud pachatelé začnou podnikat, zaměstnají se nebo získají majetek.

  5. Pokud by Baslerová nebo její syn získali majetek převodem od třetí osoby (např. od příbuzných), obec může žádat neplatnost takového převodu, pokud jde o účelové zbavení se majetku.

Šance na vrácení celé částky je nízká

Zástupce obce už během řízení konstatoval, že nebyla uhrazena ani část škody, a zároveň nelze očekávat, že by obžalovaní peníze dobrovolně splatili. V praxi to znamená, že obec se bude muset obrnit trpělivostí – dluh může zůstat vymáhatelný po celá desetiletí, ale šance na plné odškodnění je mizivá.

23 MILIONŮ ZMIZELO. VERDIKT PADL. VYMAHATELNOST NEJISTÁ. 🟥

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.