Německo opět zavádí tvrdé hraniční kontroly, které dopadnou i na české občany. Nový ministr vnitra Dobrindt chce odmítat i žadatele o azyl, čímž porušuje základní principy volného pohybu. Absurdní je, že právě Německo svou politikou migraci v Evropě dlouhodobě podporovalo – a nyní její důsledky přenáší na své sousedy.


 Německo pod vedením nového ministra vnitra Alexandera Dobrindta opět zpřísňuje kontroly na svých pozemních hranicích. Nejvíce to pocítí cestující z České republiky a Rakouska, ale i z Polska a dalších států, se kterými Německo sdílí hranici. Opatření, která mají údajně zabránit nelegální migraci, přicházejí přesto, že právě Německo svou vstřícnou azylovou politikou v minulosti masivní migraci do Evropy fakticky rozpoutalo. 

Dobrindt nyní prosazuje, aby na hranicích byli nově odmítáni i migranti, kteří mají v úmyslu požádat o azyl – v rozporu s mezinárodními úmluvami. Výjimku dostanou pouze „zranitelné skupiny“ jako děti a těhotné ženy. Navíc plánuje navýšit počet spolkových policistů o tisíce, kteří budou posíleni na kontrolních stanovištích. 

Mluvčí spolkové policie v Mnichově již potvrdil, že české občany čeká při vstupu do Bavorska zvýšený dohled. Ačkoli se německé úřady snaží uklidnit veřejnost tím, že dopady budou minimální, zvýšené kontroly postihnou zejména pendlery, turisty a dopravce. České úřady v čele s premiérem Petrem Fialou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem tvrdí, že budou případné problémy řešit, ale konkrétní kroky zatím nepředstavily. 

Celé opatření si vysloužilo silnou kritiku nejen u našich občanů, ale i mezi německými podnikateli. Ti varují, že omezování pohybu na hranicích negativně ovlivní hospodářství, logistiku i zaměstnanost. „Už pandemie ukázala, jaké škody způsobují uzavřené hranice,“ upozorňuje Volker Treier z Německé obchodní a průmyslové komory. 

Znepokojení vyjádřila i Švýcarská konfederace. Její ministerstvo spravedlnosti označilo německý postup za „jednostranný“ a odporující pravidlům Schengenu. Podobně reagoval i polský premiér Donald Tusk, který odmítá, aby Německo své migrační problémy řešilo na úkor Polska. 

Ironií zůstává, že právě Německo – země, která v roce 2015 otevřela Evropu masové migraci – dnes zavádí nejtvrdší opatření vůči těm, kdo jen chtějí přes jeho území projet nebo s ním obchodovat. Schengenský prostor, založený na důvěře a volném pohybu, se tak mění v byrokratickou past, kde dohody ustupují politickému populismu a jednostranným rozhodnutím

Tato opatření nejsou jen výkřikem jedné vlády – jsou signálem, že se Evropa může začít tříštit. A v první linii opět stojí obyčejní lidé – český řidič, který jede do práce nebo veze zboží přes hranice, aby uživil rodinu. Ten má nyní pocit, že je podezřelý jen proto, že přijíždí z východu. A právě to je něco, co by v roce 2025 nemělo být možné. 

Evropa dnes nestojí jen před otázkou, jak čelit migraci, ale hlavně jak si udržet vlastní hodnoty – svobodu, spolupráci a vzájemný respekt. Německo zatím volí jinou cestu. 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.