Napětí mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje do nevídané obchodní krize. Nová vlna vzájemných cel může fakticky ochromit tok zboží mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Americké výrobky se kvůli dramatickému růstu cel stávají pro čínský trh neprodejné, zatímco Čína podniká právní kroky proti Washingtonu. Mezitím se do hry dostávají další státy, které mohou na celé situaci profitovat.

Obchodní válka USA–Čína hrozí kolapsem výměny zboží. Těžili by z ní třetí exportéři

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou vstupuje do nové a potenciálně destruktivní fáze. Peking ve středu oznámil dramatické navýšení cel na americké zboží z původních 34 % na ohromujících 84 %. Tato protiopatření reagují na předchozí krok Washingtonu, který v úterý zvýšil cla na dovoz z Číny o dalších 50 %, čímž dosáhl souhrnné celní sazby 104 %. Obě země tak uvalují bezprecedentní překážky na vzájemný obchod.

Situace výrazně eskalovala poté, co čínská vláda pohrozila, že se nebude štítit „bojovat až do konce“, pokud Spojené státy neustoupí od své celní politiky. Spojené státy odvolávají své kroky na ochranu domácího trhu, ale pro čínské představitele jde o přímé porušení pravidel volného obchodu. Čína se proto obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO), kde formálně zahájila řízení proti USA kvůli údajnému porušení mezinárodních závazků.

V důsledku těchto opatření rostou obavy, že se vzájemný obchod mezi oběma zeměmi může fakticky zastavit. CNBC upozorňuje, že opakované zvyšování celních bariér ohrožuje celý globální obchodní řetězec. Zvláště americké výrobky se za nových podmínek mohou stát na čínském trhu prakticky neprodejné, což zasáhne americké exportéry a navýší ceny pro čínské spotřebitele.

Ironií osudu je, že tento střet může přinést příležitost jiným zemím. Exportéři, kteří nejsou přímými cíli amerických nebo čínských cel, by mohli těžit z narůstající poptávky po alternativních obchodních partnerech. Zejména státy jihovýchodní Asie, Evropy nebo Latinské Ameriky mohou získat nové pozice na americkém trhu, kde dříve dominovaly čínské produkty. Stejně tak Čína může částečně přesměrovat své nákupy mimo USA.

Obchodní napětí mezi dvěma supervelmocemi tedy nejen zvyšuje riziko ekonomické recese, ale zároveň přetváří globální rovnováhu sil. Další vývoj bude záviset nejen na diplomatických jednáních, ale i na tlaku domácích podnikatelů, kteří již pociťují důsledky rostoucí protekcionistické politiky.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.