Švédská společnost SAAB neustále bojuje o své místo v rozhodování o budoucnosti nadzvukového letectva pro Českou republiku po roce 2027. Poslanci této země nedávno obdrželi oficiální nabídku na letouny Gripen od společnosti SAAB.


Švédská společnost SAAB neustále bojuje o své místo v rozhodování o budoucnosti nadzvukového letectva pro Českou republiku po roce 2027. Poslanci této země nedávno obdrželi oficiální nabídku na letouny Gripen od společnosti SAAB.

Datum rozhodnutí se rychle blíží, ale SAAB neztrácí odhodlání a chce hlasitěji uplatňovat své argumenty v závěrečném výběru stíhače pro ČR. SAAB tvrdí, že náklady spojené s americkým letounem F-35, o kterém česká vláda intenzivně jedná, jsou příliš vysoké.

Gripen E bohužel nesklidil úspěch u většiny svých spojenců, což vedlo k tomu, že SAAB přijal neobvykle ostrou kritiku směrem k českému ministerstvu obrany a armádě za jejich volbu letounů 5. generace. SAAB se téměř deset let neúspěšně pokoušel prosadit svůj stroj na trhu a dosud eviduje pouhých 92 objednávek z předchozích let.

Nicméně, nedávno se začaly objevovat obavy ohledně možných nekalých praktik ze strany Švédska. SAAB a švédská vláda by mohly pokoušet české politiky získat pomocí dezinformací, jako například tvrzením, že nabízejí gripeny zdarma. České ministerstvo obrany tvrdí, že taková nabídka neexistuje, a že cena inzerovaná společností SAAB se liší od oficiální švédské nabídky.

Nedávný obchod s dodávkou více než dvou set švédských bojových vozidel pěchoty CV90 za 51,7 miliardy korun také vyvolává otázky. Původní plán počítal s tím, že české firmy Excalibur Army, Meopta a Ray Service získají čtyřicetiprocentní podíl na celkové hodnotě projektu, což by mělo představovat zhruba 20 miliard korun. Avšak zdá se, že tyto firmy budou mít nárok pouze na dvě miliardy korun, což je desetina původně očekávané částky. Smlouvy navíc nejsou ještě uzavřeny, a čas na vyjednávání rychle utíká.

Tato situace vyvolává otázku, zda byla česká strana obešla nebo zda není něco více než jen nekompetence. Transparentnost obchodu je zřejmě nedostatečná, a mnohé otázky zůstávají bez odpovědí. Bylo by na místě, aby Ministerstvo obrany poskytlo jasné vysvětlení, a to nejen ohledně finančního aspektu, ale také týkající se technologické spolupráce s českým průmyslem.

Celý tento obchod představuje nejen potenciální ztrátu desítek miliard korun pro český průmysl, ale také riziko napětí v diplomatických vztazích mezi Českou republikou a Švédskem. A vzhledem k nedostatečné transparentnosti, stále zůstávají otázky ohledně motivace a integritě v tomto procesu nezodpovězené. Je třeba být obezřetný a mít podezření, aby byl každý krok v tomto důležitém rozhodovacím procesu řádně zdokumentován a vyjasněn.Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.