Aleš Vrubel z Přerovska byl odsouzen k osmi letům vězení za podvod, při němž vylákal od investorů 191 milionů korun pod záminkou zhodnocení jejich peněz.
Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek nad osmačtyřicetiletým Alešem Vrubelem z Přerovska, který byl uznán vinným ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Vrubel podle obžaloby přesvědčil zhruba dvě stovky lidí, aby mu svěřili své úspory s příslibem jejich zhodnocení. Celková škoda byla vyčíslena na 191,3 milionu korun.
Soudce Martin Lýsek uvedl, že společnost PIP Benefits, kterou Vrubel vedl, byla rovněž shledána vinnou a dostala zákaz činnosti na dvanáct let. Celková reálná škoda, tedy částka, která poškozeným chybí, dosahuje 112 milionů korun. Vrubel byl odsouzen k osmi letům vězení a k osmiletému zákazu působení ve statutárních orgánech obchodních společností. Součástí rozsudku je i povinnost zaplatit náhradu škody.
Podvodné aktivity Aleše Vrubela začaly již v roce 2010. Obžaloba uvádí, že Vrubel lákal investory pod falešnou záminkou zajištěných investic, přičemž ve skutečnosti používal jejich peníze na jiné účely. Věděl přitom, že sjednané závazky nebude moci splatit.
Obžalovaný se u soudu bránil, tvrdil, že nikoho nechtěl podvést a že byl úspěšným obchodníkem s tisíci smluv. Vrubel vyjádřil lítost nad tím, že někteří investoři neobdrželi své peníze zpět, ale zároveň zdůraznil, že nejednal úmyslně a nikoho nechtěl podvést.
Rozsudek dosud není pravomocný, jak žalobkyně, tak obhajoba si ponechali lhůtu na zvážení odvolání. Tento případ ilustruje závažnost finančního podvodu a jeho dopad na oběti, které přišly o významné částky svých úspor. Vrubelovo jednání a jeho následný trest jsou připomínkou rizik spojených s investováním a důležitosti prověření důvěryhodnosti a legitimity investičních nabídek.