České firmy žádají o volnější ruce při propouštění zaměstnanců. Navrhují zkrátit výpovědní dobu pro pracovníky na hlavní pracovní poměr, argumentují tím, že současný systém drží neefektivní pracovníky příliš dlouho. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na novelizaci zákoníku práce, která by mohla tuto změnu přinést.
S ohledem na možnou ekonomickou krizi se české podniky snaží připravit na obtížné časy. Jednou z jejich žádostí je možnost snadnějšího propouštění zaměstnanců. Konkrétně chtějí, aby se zkrátila výpovědní doba pro lidi pracující na hlavní pracovní poměr. Argumentují tím, že v současném systému zaměstnanec, který by mohl být už na jiném místě a spokojenější, zůstává na dosavadním pracovišti. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na novelizaci zákoníku práce, která by tuto změnu mohla přinést.
Odborník na pracovní právo, Petr Hůrka, který se účastnil jednání pracovní skupiny o obsahu novely, uvedl, že jednou z možných alternativ by mohlo být, že výpovědní doba by běžela od okamžiku doručení výpovědi zaměstnavateli či zaměstnanci, nikoliv až od prvního dne následujícího měsíce, jak je tomu v současnosti.
Změna výpovědní doby by mohla umožnit snazší propouštění zaměstnanců, kteří firmě nepřinášejí hodnotu nebo se neplní pracovní povinnosti, pokud neporuší závažně pracovní kázeň. Ekonomičtí poradci a někteří poslanci zdůrazňují, že "problémoví" zaměstnanci jsou v Česku obtížně propustitelní, což může vést k nižší produktivitě firem a ztrátě konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích.
Národní ekonomická rada vlády (NERV) předala kabinetu premiéra Petra Fialy návrh proinvestičních opatření, v němž je uvedeno, že změny v pracovních podmínkách mohou přispět k udržení konkurenceschopnosti českých firem v obtížném ekonomickém prostředí.