Počet záznamů v registrech dlužníků klesá. Češi lépe splácejí a míra zadlužení se stabilizuje
12.07.2025
Aktuální data ukazují pozitivní vývoj – v registrech dlužníků ubývá záznamů a celkové zadlužení klesá. Přesto odborníci varují, že opatrnost je stále na místě. Co stojí za tímto obratem a jaký bude další vývoj?
V roce 2025 došlo na poli osobních financí k výraznému posunu. Po několika letech nárůstů a varování ze strany odborníků se ukazuje, že Češi začínají brát své závazky vážněji. Počet osob se záznamem v registrech dlužníků začal konečně klesat.
Podle údajů sdružení SOLUS bylo na konci března letošního roku v negativním registru evidováno zhruba 595 000 lidí. V meziročním srovnání jde o pokles o 30 000 záznamů. Kromě toho se snížila i celková dlužná částka, která klesla na 48,1 miliardy korun, tedy o 1,7 miliardy méně než o rok dříve.
Za tímto pozitivním trendem stojí hned několik faktorů. V první řadě je zřejmé, že se zlepšuje finanční gramotnost a spotřebitelé jsou obezřetnější při zadlužování. Lidé se více zajímají o své možnosti, lépe plánují a pečlivěji zvažují, zda si nový úvěr mohou skutečně dovolit. Tento přístup podporují také nové digitální nástroje, které umožňují mít přehled o svých financích v reálném čase.
Neméně důležité je také zpřísnění pravidel ze strany bank a úvěrových společností. Ty v posledních letech důkladněji posuzují bonitu klientů a častěji využívají registry nejen k odhalování problémových dlužníků, ale i ke sledování spolehlivosti splácení. To vede k tomu, že se půjčky nedostávají do rukou lidí, kteří by je pravděpodobně nebyli schopni splácet.
Svou roli sehrála i ekonomická situace. Inflace se po náročném období stabilizovala, mzdy rostou a pracovní trh zůstává silný. To všechno dává lidem větší prostor k tomu, aby své dluhy spláceli včas, a tím se vyhnuli zápisu do registru.
Záznam v registru dlužníků přitom není banální záležitost. Může znamenat odmítnutí úvěru, problémy s pořízením bydlení nebo nemožnost uzavřít smlouvu s dodavatelem energií. Naopak čistý záznam, případně pozitivní historie v registrech, může vést k výhodnějším podmínkám, nižším úrokům nebo vyšší důvěře ze strany věřitelů.
Ačkoliv je současný trend příznivý, experti nabádají k ostražitosti. Stačí ztráta zaměstnání, nečekaný výdaj nebo zvýšení splátek a domácnosti se mohou opět dostat do potíží. Finanční rezerva a dlouhodobé plánování tak zůstávají nejúčinnější obranou proti osobnímu zadlužení.
Závěrem lze říci, že pokles počtu dlužníků v registrech je dobrým znamením. Vypovídá o větší odpovědnosti, stabilizaci domácích rozpočtů a opatrnějším přístupu k úvěrům. Pokud se tento trend udrží, může Česká republika v příštích letech výrazně snížit počet lidí, kteří se kvůli dluhům dostávají do existenčních problémů.