Polské úřady zadržely českého občana Tomáše Čermáka, obviněného z podpory terorismu a vyzývání k násilí proti politikům během pandemie. Čermák, který se vyhýbal výkonu trestu, byl zadržen v Lublinu a brzy bude předán do České republiky.


Polsko / Česká republika - Polské bezpečnostní síly oznámily zadržení Tomáše Čermáka, českého občana, který byl stíhán za výzvy k násilí proti politikům a podporu terorismu během koronavirové pandemie. Čermák, který měl nastoupit do vězení na 5,5 roku, se vyhýbal výkonu trestu, což vedlo k vydání mezinárodního zatykače.

Zadržení v Lublinu
České bezpečnostní síly spolupracovaly s polskými kolegy na zadržení Čermáka. Podezřelý byl lokalizován v Lublinském vojvodství, kde byl nakonec zadržen ve večerních hodinách 14. listopadu. Zdroje naznačují, že k zadržení mohlo dojít na základě informací z jeho mobilního telefonu, přestože detaily nebyly oficiálně potvrzeny.

Reakce České Policie
Česká policie potvrdila, že se připravuje na předání Čermáka z Polska do České republiky, což by mělo proběhnout v rámci evropského zatýkacího rozkazu během několika týdnů. Přestože Čermák byl již zadržen, formálně zůstává v pátrání až do jeho předání do Česka.

Pozadí Případu
Čermák byl pravomocně odsouzen za to, že během pandemie veřejně vyzýval k násilí proti politikům a podporoval teroristické aktivity. Jeho prohlášení zahrnovala výzvy k aktivnímu odporu proti vládním opatřením, vypálení Senátu a osvobození České republiky z EU a NATO. Byl také odsouzen za podněcování nenávisti k Ukrajincům na sociálních sítích.

Incidenty Související s Případem
V červenci, kdy Vrchní soud v Praze potvrdil Čermákovu odsouzení, jeho příznivci projevovali svůj nesouhlas vulgárními výroky a pískáním na soudce. Čermák také vystoupil ve videu, kde tvrdil, že se nachází v Rusku, a vyzýval k odporu proti české vládě.

Plánovaný Azyl a Další Kroky
Nedávno se objevila informace, že jedna z Čermákových příznivkyň plánovala požádat o jeho azyl. Tento krok však nebyl realizován kvůli jeho zadržení polskými úřady.

Případ Tomáše Čermáka tak zůstává předmětem pozornosti jak veřejnosti, tak právních orgánů, přičemž nyní se zaměřuje na jeho předání do České republiky a následné právní řízení.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.