Roman Janoušek chtěl 155 milionů za stíhání a zlaté cihly. Soud mu přiznal zlomek
09.04.2025
Roman Janoušek požadoval stovky milionů za roky trestního stíhání, zadržený majetek i údajně zmařený zisk. Soud ale rozhodl, že jeho nároky jsou přehnané a nedoložené. Ikonická postava éry zákulisního vlivu tak odešla s odškodným, které se s původním požadavkem nedá srovnat.
Pražský městský soud zamítl odvolání Romana Janouška, který se domáhal odškodnění ve výši 155 milionů korun za údajné neoprávněné trestní stíhání v případu laboratoře Chambon a zadržení majetku – konkrétně zlatých cihel a hotovosti za 55,7 milionu.
Soud tím potvrdil předchozí rozhodnutí nižší instance i ministerstva, které mu přiznaly dohromady jen něco přes 740 tisíc korun. Janoušek argumentoval, že kvůli zajištění majetku přišel o možnost investice a zisk v hodnotě 85,8 milionu korun. Tyto výpočty však soud označil za spekulativní a nepodložené. Podle soudkyně Pavly Polednové nelze ztrátu způsobenou inflací považovat za ušlý zisk.
Z Janouškových výpisů účtů, které musel soudu předložit, přitom vyplývá, že i v letech stíhání disponoval milionovými obraty.
Tímto rozhodnutím je celá kauza pravomocně uzavřena. Janoušek byl v případu Chambon před dvěma lety zproštěn obžaloby, ale jeho jméno si většina lidí spojuje především s trestem za vážnou dopravní nehodu, při níž pod vlivem alkoholu zranil ženu. Za tento čin byl odsouzen na 4,5 roku vězení, ale část trestu mu byla kvůli zdravotnímu stavu opakovaně přerušena. Podmíněně propuštěn byl před dvěma lety, přičemž se nesmí dopustit žádného trestného činu až do ledna 2030.
Janoušek však není jediný, kdo po státu žádal náhradu škody za vyšetřování v rámci rozsáhlého zásahu na Úřadu vlády z roku 2013. Například:
Libor Grygárek obdržel přes 3 miliony korun,
exposlanci ODS Fuksa, Šnajdr a Tluchoř dostali stovky tisíc,
Ivo Rittig získal jen 87 tisíc korun,
Luboš Paška už inkasoval 805 tisíc, ale stále se soudí o dalších 76 milionů.
V Janouškově případě ale soud rozhodl jednoznačně. Jeho požadavky označil za přemrštěné a neopřené o konkrétní důkazy.