V nedávném rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové byla zamítnuta žaloba společnosti MI Estate s.r.o., která se domáhala omluvy a náhrady škody za rozeslání SMS zprávy, v níž byla označena za "šmejdy vykupující nemovitosti". Soud dospěl k závěru, že použití termínu "šmejdi" v daném kontextu nebylo protiprávním zásahem do pověsti společnosti. Bylo konstatováno, že zpráva se zakládala na pravdivých informacích o činnosti žalobce a její forma byla považována za přiměřenou s ohledem na ochranu občanů. Toto rozhodnutí zdůrazňuje důležitost transparentnosti a etiky v obchodním jednání, zvláště ve vztahu k obchodování s nemovitostmi a spoluvlastnickými podíly. Rozsudek tak otevírá diskuzi o hranicích veřejné kritiky a povědomí o podnikatelských praktikách v komunitě.

Soudní rozhodnutí k MI Estate, Maxim Ponomarenko vs. šmejdi

V této právní věci šlo o žalobu společnosti MI Estate s.r.o. proti nejmenované veřejnoprávní korporaci (pravděpodobně obci), v níž se žalobce domáhal ochrany před protiprávním zásahem do pověsti právnické osoby a náhrady škody. Důvodem žaloby bylo rozeslání SMS zprávy občanům obce, v níž byla společnost MI Estate označena za „šmejdy vykupující nemovitosti“. Žalobce považoval tuto zprávu za nepravdivou a poškozující svou pověst jako legitimního obchodníka s nemovitostmi. V SMS zprávě byli konkrétně jmenováni jednatel a prokuristka společnosti, což žalobce vnímal jako závažný zásah do své pověsti.


Společnost MI Estate ve své žalobě požadovala, aby žalovaná rozeslala omluvu, a dále požadovala finanční kompenzaci ve výši 66.909,37 Kč za vynaložené náklady na obnovu pověsti a další částku 100.000 Kč jako odškodnění za nemajetkovou újmu.


Krajský soud v Hradci Králové, pobočka v Pardubicích, rozhodl zamítnout žalobu ve všech bodech. Soud dospěl k názoru, že rozeslání SMS zprávy nebylo protiprávním zásahem do pověsti žalobce, protože zpráva se zakládala na pravdivých informacích o podnikání žalobce, tedy na výkupu podílů na nemovitostech, včetně těch se specifickými právními problémy. Soud také konstatoval, že forma a obsah zprávy byly v daném kontextu přiměřené a nebyly zaměřeny na hanobení žalobce, ale spíše na ochranu občanů obce. V důsledku toho soud rozhodl, že žalobce nemá nárok na požadovanou omluvu ani finanční kompenzace. Žalobce byl navíc povinen nahradit žalované náklady řízení ve výši 39.616 Kč.


Rozsudek také obsahuje poučení, že proti tomuto rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze do 15 dnů od doručení písemného vyhotovení rozsudku.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.