Je čas začít situaci s nevyhovujícím kotlem brát vážně. Topenářů je totiž nedostatek a čekací lhůty jsou dlouhé. Pokuty lze navíc dostávat opakovaně.


Od září 2024 vstoupí v České republice v platnost zákaz provozu kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy. Přesto více než polovina domácností stále nemá zajištěnou výměnu těchto neekologických zařízení. Tento krok přinese drastické pokuty až do výše 50 tisíc korun, které mohou být udělovány opakovaně. V českých domácnostech je v současnosti v provozu přibližně 200 tisíc kotlů nevyhovující emisní třídy, což představuje až třetinu celkového počtu kotlů v zemi.

Kritická situace s výměnou kotlů

Podle průzkumu společnosti Stiebel Eltron, jehož se zúčastnilo 1 050 respondentů prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, většina Čechů ví o povinnosti vyměnit kotle první a druhé emisní třídy. Avšak zástupci oboru varují, že času na výměnu kotlů už moc nezbývá. „Je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé,“ uvedl vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron David Šafránek.

Jaké jsou možnosti?

Podle průzkumu zvažuje 27,3 % domácností nahradit nevyhovující kotel modernějším kotlem na tuhá paliva nebo plynovým kotlem. Téměř čtvrtina Čechů, kteří již mají zajištěnou firmu na výměnu kotle, pak zvažuje instalaci tepelného čerpadla.

Kotlíková dotace a snížení dotací

Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají do konce srpna možnost požádat o tzv. kotlíkovou dotaci ve stávající výši. Od září se dotace sníží, což si neuvědomuje 39 % majitelů kotlů na tuhá paliva.

Významný dopad na domácnosti

Letošní výměna kotlů nesplňujících parametry třetí a vyšší emisní třídy se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí je v provozu asi 150 tisíc těchto neekologických kotlů. Odhady asociace však naznačují, že skutečné číslo je ještě vyšší, dosahující více než 200 tisíc.

Občané by měli situaci s nevyhovujícími kotly brát vážně a co nejdříve začít řešit jejich výměnu, aby se vyhnuli drastickým pokutám a dlouhým čekacím lhůtám na topenáře.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.