Podnikatel, který v roce 2015 získal prestižní titul EY Technologický podnikatel roku, dnes čelí osobním exekucím na více než 30 milionů korun. Media mlčí – a investoři i obchodní partneři mohou vážně přehlédnout riziko.

Lékař a vizionář, který v druhé polovině 90. let založil úspěšnou biotechnologickou firmu Biovendor, prodal 60 % podílu miliardáři Tomáši Němcovi a stal se jednou z největších tváří českého byznysu. V roce 2015 byl oceněn titulem Technologický podnikatel roku a dlouho platil za inspirativní příklad „od nuly k miliardám“.
- Spis 179EX445/24: Jistina 10 000 000 Kč, k 26. 5. 2025 vymoženo 12 257 532 Kč (včetně úroků a pokut).
- Spis 179EX106/25: Jistina 14 000 000 Kč, k 26. 5. 2025 vymoženo 18 248 937 Kč.
Přestože se o Růžičkově byznysové cestě psalo široce a často s nadšením, změna jeho osobní finanční situace zůstala mimo hlavní zpravodajské proudy. Starší profily a rozhovory se zaměřují na růst impéria Vendeavour, které pod jeho vedením investovalo přes 1,2 mld. Kč do ekologického zemědělství, hydroponie či ekologického bydlení. Dnešní exekuční zápisy se ale do běžných článků skoro nedostaly – a investor bez aktuálních informací může podlehnout dojmu, že je vše v pořádku.
- Falešný obraz stability
Nábor nových investorů i navazování partnerství často staví na reputaci lídra. Pokud má ale zakladatel osobní dluhy ve výši desítek milionů, hrozí přelití ztrát do firemní struktury. - Ohrožení due diligence
Standardní finanční prověrka společností nezahrnuje exekuční tituly klíčových osob. Bez doplnění o osobní exekuce může být výsledek due diligence zavádějící. - Riziko reputační ztráty
Jakmile informace o exekucích vyjdou najevo, může to vést ke ztrátě důvěry zákazníků, zaměstnanců a obchodních partnerů.
- Média by měla revidovat své profily a rozhovory s Viktorem Růžičkou a doplnit je o aktuální exekuční tituly.
- Investoři a partneři by měli při due diligence žádat nejen o finanční údaje firem, ale i o informace o osobních exekucích klíčových postav.
- Viktor Růžička může využít transparentnost k nápravě – otevřít debatu o své finanční restrukturalizaci a vrátit tak důvěru všem zainteresovaným stranám.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.