V realitě roku 2025 není Česká republika schopna efektivně ochránit své území před útokem moderními prostředky – a to ani v případě leteckého napadení, ani při hrozbě raketových úderů.

Česká armáda nedokáže ubránit území před moderními raketami a letadly

✈️ Letadla místo štítu? Kolik stojí a co skutečně zvládnou

Česká republika se rozhodla investovat zhruba 150 miliard korun do 24 letadel F-35, která mají nahradit současnou flotilu 14 strojů JAS-39 Gripen (na které se rovněž ročně vydává přes 2 miliardy Kč).

Letouny F-35 mají bojový rádius do 1 080 km, ale pouze pokud nepoužívají přídavné nádrže nebo nadměrnou výzbroj. V praxi je jejich akční prostor ještě menší, pokud mají zachovat stealth schopnosti (např. při letech nízko nad terénem nebo bez doprovodné podpory tankovacích letadel).

A především: ještě než se k cíli dostanou, jsou detekovatelné moderními radary protivzdušné obrany jako S-400, S-500 nebo západními systémy Iron Dome a Patriot PAC-3. Proti těmto systémům mají sice výhodu stealth designu, ale to nestačí proti radarům dlouhého dosahu a střelám s aktivním naváděním – šance přežití v blízkosti nepřátelského území prudce klesá.

Gripeny mají dolet ještě menší (bojový rádius kolem 800 km) a jsou v podstatě vhodné jen k hlídkování nad územím vlastní země – nikoli k hlubším zásahům. A co víc, nemají schopnosti elektronického boje, výkonný radar ani sofistikovaný systém sebeobrany, jakým disponuje F-35. Přesto jsou i F-35 v zónách pokrytých moderní PVO systémy vysoké riziko – nikoliv garance účinné obrany.

🎯 Ochrání nás tyto letouny před raketami? Ne.

Nechrání. Ani F-35, ani Gripeny nejsou konstruovány k zachytávání raket v letu. Mohou zničit letoun, mohou zachytit pomalý bezpilotní prostředek, ale hypersonické střely, balistické rakety, manévrující hlavice nebo roje dronů s autonomní navigací prostě nezastaví.

Moderní rakety – např. Iskander-M, Kinzhal, Avangard nebo i rakety krátkého a středního doletu jako Tochka-U – jsou schopné zasáhnout cíl v řádu několika minut. Česká republika přitom nemá systém včasného varování, žádné předsunuté radary dlouhého dosahu, a především nemá žádný účinný interceptor (zachycovací systém), který by tyto střely mohl fyzicky zlikvidovat ve vzduchu.

🛡️ Jak se tedy Česko reálně brání?

Velmi omezeně.

V současnosti má Česko:

  • 2 staré sovětské baterie KUB, které zvládnou cíle ve vzdálenosti do 23 km.

  • 4 nové baterie SPYDER LR s dostřelem do 80 km – schopné zachytit pomalejší letouny nebo drony.

  • několik desítek přenosných RBS-70 s dosahem do 9 km – vhodné proti vrtulníkům nebo nízkoletícím dronům.

Ale to nestačí. V praxi to znamená, že většinu území nelze chránit – ani před útokem z letadel, ani před střelami, ani před drony. A už vůbec ne před salvou kombinovaného útoku. Například: pokud by z nepřátelského území odstartovalo 40–50 raket současně, ČR dnes nemá kapacitu zachytit ani polovinu z nich. Část mířící na města by prostě dopadla.

💰 Kolik by stálo efektivní řešení?

Za 150 miliard Kč (což je částka za F-35) by šlo pořídit:

  • přibližně 50 baterií IRIS-T SLM, což by pokrylo celou republiku.

  • nebo až 6 baterií systému Patriot PAC-3, schopných zachytit některé typy balistických střel a středně letících cílů.

  • případně kombinaci radarů, interceptorů a pasivní obrany (mobilní radary, maskování, elektronický boj).

❓Závěrečná otázka

Pokud dnes:

  • nejsme schopni odhalit a zastavit hypersonické střely,

  • nedokážeme pokrýt celé území PVO,

  • naše stíhačky jsou sestřelitelné dřív, než by mohly cokoliv ochránit,

Proč dáváme přednost letadlům před pozemní obranou, která by mohla reálně chránit česká města, elektrárny, nemocnice a obyvatelstvo?

Je načase přehodnotit strategii. Nikoli investovat do prestižního letectva, ale do rozsáhlé, husté, chytré a soběstačné protivzdušné a protiraketové obrany. Letadla války nevyhrají, pokud nechráníme ani své vlastní nebe.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.