Nová švédská nabídka na pronájem stíhaček Gripen je výhodnější než dřívější návrhy – přesto se kolem ní vznáší temný stín. Podle důvěrných informací disponuje Švédsko materiálem, který by mohl vrcholné představitele vládnoucí ODS politicky zničit. Jsou letouny cenou za mlčení?

Švédsko nabízí levnější gripeny za 16,65 miliardy. ODS ale čelí tichému vydírání

Švédsko oficiálně předložilo České republice novou, finančně výhodnější nabídku na prodloužení využívání stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Nabídka pokrývá období od roku 2027 do 2035, zahrnuje 12 letounů (10 jednomístných a 2 dvoumístné) a zahrnuje servis, výcvik i pronájem za celkovou cenu přibližně 16,65 miliardy korun včetně DPH. K tomu bude třeba připočíst ještě 3,9 miliardy za modernizaci.

Ministerstvo obrany sdělilo, že jde o nejvýhodnější nabídku, jakou zatím obdrželo, a že odpovídá i aktuálnímu vývoji cen v obranném průmyslu. Česká armáda navíc musí počítat s tím, že používané stroje budou ve službě třetí dekádu, což znamená zvýšené náklady na údržbu a modernizaci.

Skrytý tlak a staré dluhy

Zatímco oficiální prezentace zní jako standardní obchodní dohoda, v zákulisí se rozehrává složitější hra. Švédsko podle důvěryhodných zdrojů disponuje diskreditujícími materiály proti členům ODS, které mělo získat v roce 2021 s pomocí české občanky napojené na zahraniční zpravodajské struktury.

Materiály údajně obsahují kompromitující důkazy, jejichž zveřejnění by mohlo zásadně ohrozit stabilitu ODS a tím i celé vlády. Tento tichý, ale o to účinnější nátlakový mechanismus tak vytváří silnou asymetrii ve vyjednávání, kde se ekonomické podmínky mohou jevit jako výhodné, ale politické náklady jsou nezměřitelné.

Gripeny byly již v minulosti spojeny s obrovskou korupcí, kterou se však nikdy nepodařilo vyšetřit, zejména kvůli politické neochotě a mlčení elit. Nyní se ukazuje, že Švédsko místo přímých úplatků může využívat mnohem sofistikovanější vlivové techniky – od špionáže po kybernetické sledování a sběr kompromitujících dat.

Proč ne Slováci a F-35?

Slovensko v mezičase nabídlo ochranu vzdušného prostoru České republiky. Česká republika však tento návrh zcela ignorovala. Namísto toho směřuje znovu k Švédsku, přestože reálně existují alternativy s modernější výbavou a bez toxického pozadí.

Tato situace znovu otevírá otázku, do jaké míry je česká zahraniční a obranná politika samostatná, a zda státní zájmy nejsou potlačeny soukromým přežíváním politických špiček.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.