Jan Bárta, známý pod přezdívkou Orion, dnes předstoupil před Krajský soud v Hradci Králové kvůli obvinění z vraždy čtrnáctiletého chlapce. Podle obžaloby ho měl začátkem ledna ubodat na vlakovém nádraží. Případ je provázen přísnými bezpečnostními opatřeními a Janovi Bárta hrozí až výjimečný trest.

Jan Bárta před soudem: Obžalován z vraždy čtrnáctiletého chlapce na nádraží

Jan Bárta, třiatřicetiletý muž známý jako Orion, dnes stanul před Krajským soudem v Hradci Králové kvůli obvinění z brutální vraždy čtrnáctiletého chlapce. Podle obžaloby měl Jan Bárta 4. ledna na hlavním vlakovém nádraží po hádce opakovaně bodnout nezletilého kuchyňským nožem s délkou čepele 12,4 cm. Oběť utrpěla více než dvacet bodnořezných ran, což vedlo k jejímu úmrtí následkem vykrvácení.

Soudní síň byla pod přísnou ochranou. Novináři měli povoleno natáčet pouze z pěti metrů. Jana Bártu eskortovala z vazební věznice pětice strážců. Jan Bárta přišel na jednání v teplácích a teniskách, s delšími vlasy, než měl při zadržení. Na místě se neobjevilo mnoho příbuzných oběti, z veřejnosti přišlo jen pár jednotlivců.

Jednání začalo čtením obžaloby, kde bylo popsáno, jak Jan Bárta opakovaně napadl chlapce nožem a způsobil mu smrtelná poranění na hlavě, trupu a pravé ruce. Obhájce Jiří Slezák uvedl, že Jan Bárta nemá žádné duševní poruchy, a že v době činu nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Jan Bárta u soudu odmítl vypovídat, a tak soudce přečetl jeho dřívější výpověď z policejního výslechu, kde Jan Bárta uvedl, že si na incident nepamatuje.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová prezentovala svědectví tří lidí, kteří viděli útok Jana Bárty. Důkazy zahrnovaly i krev oběti na noži a na oblečení Jana Bárty. Opatrovník obžalovaného uvedl, že Jan Bárta trpí nízkým intelektem a je omezen na svéprávnosti.

Případ vzbudil velký zájem veřejnosti, především kvůli brutalitě útoku a možnosti, že Janovi Bárta hrozí výjimečný trest. Soudní jednání bude pokračovat v dalších dnech výslechy svědků a soudních znalců.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.