Linia Antykorupcyjna w Polsce (anticorruptionhotline.com)

Polskou politickou scénou otřásá masivní skandál, který má dopad i na celou Evropskou unii: Polská konzulární oddělení údajně nelegálně vydávala pracovní víza, díky čemuž získalo 600 000 pracovníků z Afriky a Asie povolení k pobytu v EU. Polská média a opoziční strany veřejně prezentují obvinění o rozsáhlém podvodu s pracovními vízy ze strany polských úřadů. Na polských konzulátech v Africe, Asii a v některých arabských zemích údajně kolovaly úplatky, aby byl proces vyřízení žádostí o víza zrychlen či aby byla víza vůbec schválena.

Mnoho migrantů pak na základě těchto víz zamířilo do jiných zemí EU, například do Německa. Například deník "Gazeta Wyborcza" uvádí, že bylo prodáno 600 000 víz. Podle opozičního lídra Donalda Tuska z liberálně-konzervativní strany Občanská platforma bylo během 30 měsíců vydáno na polských konzulátech v Africe a Asii 250 000 pracovních víz. Avšak zdroje tohoto tvrzení nejsou zveřejněny.

Pokud se tato obvinění ukážou jako pravdivá, bude mít skandál významné důsledky pro celý Schengenský prostor, včetně zemí jako Německo a Rakousko. Po získání polských víz totiž migranti dostávají povolení k pobytu a pracovní povolení pro celou EU.

V Indii byly dokonce údajně vybírány sumy až 40 000 dolarů za víza umožňující více vstupů, která by umožnila cestu i do zemí mimo EU, např. do Mexika či USA. Sedm osob je již vyšetřováno kvůli podezření z korupce a tři z nich byli zatčeni.

V srdci skandálu se nachází náměstek ministra zahraničí Piotr Wawrzyk, který byl nedávno odvolán a jeho oddělení prohledala protikorupční agentura. Podle některých zpráv je Wawrzyk hlavním aktérem systému, kdy se víza prodávala přes zprostředkovatelské společnosti za vysoké částky. Wawrzyk byl prý hospitalizován po pokusu o sebevraždu.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost je nyní pod značným tlakem, zejména když se blíží parlamentní volby v Polsku 15. října. Vůdce strany Jaroslaw Kaczyński odmítá jakoukoli vinu a tvrdí, že aféra je dílem několika jednotlivců, kteří nemají s vládním aparátem nic společného.