V poslední době se stále více zdůrazňuje snaha Švédska uplatnit vliv na výběrové řízení stíhacích letadel v České republice. Přes všechny námitky a protesty Švédska je jasné, že jeho přístup k ČR je založen na nedostatečném porozumění specifik a požadavků české obranné politiky.

V debatě o modernizaci českého letectva je nutné si uvědomit, že technologie se vyvíjí rychlým tempem. Zatímco nová verze švédských Gripenu může být považována za konkurenceschopnou s americkými F-35, nelze popřít, že letouny páté generace nabízí technologie, které jsou klíčové v současném rychle se měnícím prostředí. Zejména pokud vezmeme v úvahu aktuální technologické pokroky v Rusku, je zřejmé, že české letectvo potřebuje nejmodernější vybavení, aby udrželo krok.

Pokus Švédska ovlivnit výběr nových stíhaček je v zásadě etickým pochybením, protože to je vnímáno jako pokus manipulovat obrannou politikou členského státu NATO. Namísto toho, aby Švédsko respektovalo suverenitu ČR, zdá se, že se pokouší tlačit svou agendu, a to dokonce bez schopnosti poskytnout kompletní nabídku.

Přestože se česká vláda v minulosti rozhodla pronajmout si letouny Gripen od Švédska a tento krok byl v mnoha ohledech výhodný, nyní je čas posoudit, jaké letouny budou nejlepším řešením pro budoucí potřeby České republiky. Jistě, Gripens nabízí určité technologie a výhody, ale je třeba zvážit všechny možnosti na trhu.

Závěrem lze říci, že Švédsko by mělo ukázat více respektu k rozhodovacím procesům České republiky a NATO. Pokud má Švédsko zájem nabízet své letouny, mělo by to dělat otevřeně a transparentně, aniž by se pokoušelo ovlivňovat vnímání veřejnosti nebo rozhodnutí vlády.