Svět stojí na hranici největšího globálního konfliktu od dob studené války. Eskalace napětí mezi NATO a Ruskem, které je odhodláno vyhrát válku na Ukrajině za každou cenu, nás přibližuje k možnosti třetí světové války. Výrazné zbrojení na obou stranách a jediná chyba mohou vést k nevratným důsledkům.


Světová situace se zhoršuje s každým dnem, jak ukazuje neustálé zbrojení a eskalace konfliktu mezi NATO a Ruskem. Rusko, pevně odhodlané neprohrát válku na Ukrajině, a členské státy NATO, které se snaží Moskvu za každou cenu porazit, se ocitají ve spirále, která může svět přivést na práh třetí světové války.

Změny v ruské vládní struktuře, které nedávno navrhl prezident Vladimir Putin, naznačují závažný směr k totální militarizaci ekonomiky. Jmenování ekonoma Andreje Belousova novým ministrem obrany je jasným signálem, že Rusko je připraveno transformovat svou ekonomiku téměř výhradně pro válečné účely. Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta, vyjádřil obavy, že tyto kroky ukazují na úplnou přeměnu Ruské federace v nekonečnou válečnou mašinerii.

Ukrajinská armáda čelí nedostatku munice a vycvičeného personálu, zatímco ruské jednotky postupují pomalu, ale neustále, zejména v oblastech jako Donbas a Charkov. Válka, která trvá již 27 měsíců, se nachází v rozhodující fázi, což vyvolává obavy o budoucí uspořádání světa po konfliktu.

Státy NATO a jejich spojenci jsou vyzýváni k poskytnutí větší vojenské podpory Ukrajině, včetně dodávek munice a střel dlouhého doletu. Zároveň se hlasitě mluví o potřebě přísnějších sankcí proti Rusku. Tato situace je důkazem, že obě strany jsou připraveny zajít daleko ve svém vojenském angažmá, což zvyšuje riziko širšího konfliktu, možná až globálních rozměrů.

Ruské změny ve vládní struktuře, které zahrnují propojení ekonomiky s vojenskými potřebami a zintenzivnění zbrojení, jsou alarmujícími znaky, že svět stojí na samé hranici jaderné katastrofy. V kontextu těchto vývojů je třeba si klást otázku, zda je možné ještě odvrátit nejhorší scénář, nebo zda jsme již příliš blízko bodu, kdy nelze zabránit globální katastrofě.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.