V rozmachu kontroverze spojené s kauzou Dozimetr se stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová rozhodla podniknout právní kroky proti předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové. Vyvrcholení dlouhotrvajícího sporu mezi oběma političkami nabírá na obrátkách.

Namočená až po uši v kauze Dozimetr? Jana Mračková Vildumetzová chystá žalobu na Markétu Pekarovou Adamovou

Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zvažuje právní kroky proti předsedkyni Sněmovny a člence TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. Tento rozvoj situace následuje po výrocích Pekarové, které naznačovaly Mračkovou jako zainteresovanou osobu v kauze Dozimetr. V podcastu Chuť moci komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise Mračková oznámila, že je připravena podat žalobu.

Kontroverze se vztahuje k výrokům Pekarové Adamové o údajném zapojení Mračkové do skandálu Dozimetr. Mračková, která v září 2022 rezignovala na svou pozici místopředsedkyně Sněmovny právě Pekarové Adamové, nyní zvažuje soudní řešení. Hlavním bodem sporu jsou obvinění na adresu Mračkové ohledně jejího vztahu k Zakaríi Nemrahovi, postavě spojované s kauzou Dozimetr, který se účastnil její svatby jako svědek manžela.

V rámci své obrany Mračková v podcastu Chuť moci prohlásila, že s kauzou nemá nic společného a že její údajné propojení je bezdůvodné. Zdůraznila, že její kontakt s Nemrahem představoval běžnou sociální interakci, nikoli důkaz zapojení do jakékoliv nekalé činnosti. Navíc, v reakci na Pekarové výroky, Mračková poslala předžalobní výzvu s žádostí o omluvu a retrakci informací. Odpověď Pekarové byla odmítavá, což Mračkovou utvrdilo v rozhodnutí žalobu podat.

Případné finanční odškodnění získané z žaloby by Mračková podle svých slov věnovala charitě. Její postoj je podložen i stanoviskem Národní centrály proti organizovanému zločinu, které nepotvrdilo žádné informace o jejím zapojení do kauzy Dozimetr.

Na druhou stranu, Pekarová Adamová zaujímá vůči hrozbě žaloby klidný postoj, považuje ji za pokus o zviditelnění v politickém prostředí ze strany hnutí ANO. Obhajuje svá tvrzení o Mračkové jako nezpochybnitelný fakt, který měl za následek její rezignaci na významnou politickou funkci.

Kromě právního sporu se Mračková zaměřuje i na svou politickou kariéru, plánuje kandidovat v podzimních volbách jak do Senátu, tak do karlovarského krajského zastupitelstva. Její politické ambice a rozhodnutí bojovat proti obviněním zdůrazňují složitost situace, která se odehrává na pozadí české politické scény.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.