Francie: Největší deficit běžného účtu za 10 měsíců
08.04.2025
Francie zaznamenala nejvyšší deficit běžného účtu za 10 měsíců – 1,9 mld. EUR. DAX se vzpamatoval po ztrátách, stříbro stabilizovalo. Britské akcie ukončily čtyřdenní pokles, rakouský obchodní přebytek se snížil.
Francie zaznamenala v únoru 2025 nejvyšší schodek běžného účtu za posledních 10 měsíců. Deficit dosáhl 1,9 miliardy eur, což představuje nárůst oproti revidovanému schodku 1,3 miliardy eur v lednu. Hlavní příčinou bylo zvýšení deficitu obchodní bilance zboží na 6,4 miliardy eur. Naopak přebytek služeb mírně vzrostl na 4,1 miliardy eur. Primární příjmy zůstaly beze změny na úrovni 4,3 miliardy eur, zatímco deficit sekundárních příjmů se stabilizoval na 3,9 miliardy eur.
Německý akciový index DAX se v úterý vzpamatoval z předchozích ztrát a překonal hranici 20 000 bodů. Nárůst o více než 1 % ukončil čtyřdenní sestupnou tendenci, která byla důsledkem rostoucích obchodních napětí. Oživení podpořily spekulace o možném zmírnění amerických cel. Mezi největší zisky patřily akcie Siemens Energy (+5 %), Sartorius a Rheinmetall. Naopak Vonovia a Infineon Technologies ztratily až 2 %.
Cena stříbra se stabilizovala nad hranicí 30 dolarů za unci poté, co investoři vyhodnocovali dopady obchodních nejistot na globální ekonomiku. Minulý týden kov oslaboval kvůli obavám z recese, ale následně se situace částečně zlepšila. Americký ministr financí uvedl, že téměř 70 zemí projevilo zájem o jednání o clech. Napětí však přetrvává, neboť USA hrozí Číně novými tarify.
Britské akciové trhy ukončily čtyřdenní pokles a vzrostly o více než 1 %. Letecké a obranné společnosti, jako Rolls-Royce (+5 %) a BAE Systems (+4,5 %), vedly růst. Pozitivní vývoj zaznamenaly také těžební firmy a ropné společnosti, které těžily z oživení cen komodit. Od oznámení celních opatření index ztratil přibližně 11 % své hodnoty.
Rakousko v lednu 2025 zaznamenalo výrazné zúžení obchodního přebytku na 0,31 miliardy eur. Pokles byl způsoben snížením vývozu o 1,7 % a růstem dovozu o 1,5 %. Největší propad exportu se týkal strojů a vozidel (-10,1 %), zatímco dovoz zpracovaných výrobků vzrostl o 5,3 %.
Evropské akciové trhy se v úterý vzpamatovaly z předchozích propadů. Indexy STOXX 50 a STOXX 600 posílily o 1,7 % respektive 1,5 %. Přesto obchodní napětí přetrvává poté, co USA odmítly návrh EU na vzájemné zrušení cel. Mezi nejvýkonnější společnosti patřily LVMH (+2,3 %) a ASML (+2,9 %).
Čínské akcie posílily poté, co vláda oznámila opatření na podporu trhu. Šanghajský index vzrostl o 1,58 %, zatímco Šenčenský přidal 0,64 %. Státní společnosti zvýšily odkupy akcií a centrální banka vyjádřila podporu dalším investicím. Růst nastal navzdory hrozbám USA zvýšit cla na čínské zboží.
Francouzský obchodní deficit v únoru 2025 překonal očekávání a dosáhl 7,9 miliardy eur. Hlavní příčinou byl růst dovozu o 2,4 %, zejména v odvětví dopravy a energetiky. Vývoz zůstal stagnující na úrovni 49,7 miliardy eur, s poklesem v EU a na Blízkém východě, ale růstem v Americe a Asii.