Nečekaná produkční přestávka zasáhla kolínský závod automobilky Toyota. Již během noční směny byly výrobní linky zastaveny. Za touto neočekávanou odstávkou stojí nedostatek dílů od dodavatele Novares CZ Zebrak. Firma čelila masivnímu požáru minulý týden, který zcela zničil její výrobní a skladovací prostory v Žebráku na Berounsku. V tuto chvíli není jasné, jak dlouho bude výroba v kolínské Toyotě pozastavena.

Ačkoli většina zaměstnanců stále dochází do práce, jejich úkoly se mění. Místo práce na výrobních linkách se mnozí účastní školení a jiných činností, které pomáhají udržet chod závodu. Jak uvedl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek, některé z těchto aktivit jsou zaměřeny na to, aby byl závod připraven okamžitě znovu zahájit výrobu.

Zajímavostí je, že to není první neplánovaná výrobní přestávka v kolínské Toyotě letos. Již dříve, konkrétně v únoru a částečně v březnu, automobilka čelila výrobním omezením kvůli nedostatku dílů. V důsledku tohoto omezení byla produkce snížena o přibližně 25.000 vozidel.

Kolínský závod Toyoty je významným hráčem v automobilovém průmyslu, s denní produkcí zhruba 1 000 vozů a celkovou zaměstnaneckou základnou přes 3 500 osob. Proces obnovy po požáru dodavatele nyní bedlivě sledují nejen vedení automobilky, ale také zaměstnanci a obyvatelé regionu.