Slovenský premiér Robert Fico před měsícem alarmoval veřejnost svým tvrzením, že rostoucí nenávist a dezinformace ze strany některých médií mohou vyústit v atentát na politika. Jeho slova nyní rezonují s obavami o bezpečnost politických figur po jeho nedávném útoku.


Slovenský premiér Robert Fico nebyl nikdy znám svým mírným postojem vůči médiím, ale jeho nedávné komentáře vyvolaly značné znepokojení. Před měsícem, konkrétně v dubnu, Fico ve svém videopříspěvku na Facebooku předpověděl, že vzrůstající nenávist a agresivní rétorika ze strany některých progresivních skupin a médií, které je podporují, by mohly vyústit ve vraždu vysokého politika.


Toto prohlášení přišlo po prezidentských volbách, kde kandidát podporovaný vládní koalicí, Peter Pellegrini, zvítězil, což vyvolalo vlnu kritiky od Progresivního Slovenska. Fico reagoval na tuto kritiku obviněním, že progresivci a média podporující tuto politickou stranu šíří lži a nenávist, které jsou nejen nebezpečné, ale mohou mít i fatální následky.


Premiér se zmiňoval o konkrétních mediálních domů, jako jsou Denník N a Sme, které podle něj systematicky útočí na vládní koalici. Podle Fica tyto útoky zbytečně vyhrocují společenskou atmosféru a vedou k politické polarizaci, která by mohla eskalovat až k násilným činům.


Dne 15. května 2024 se slovenský premiér stal obětí atentátu, když byl zasažen několika střelnými ranami během veřejného vystoupení. Útok provedl politický odpůrce. Premiér Fico byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, kde se lékařům podařilo jeho stav stabilizovat. Nyní se nachází na jednotce intenzivní péče. Tento incident přinesl do ostrého světla dřívější varování Fica o možném násilí, což nyní působí s překvapivou přesností.Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.