Po několika událostech, které byly popsány jako nejkrvavější doba v průběhu současné vlny násilí, obrátil se švédský premiér Ulf Kristersson k národu. Vyjádřil hluboké znepokojení nad narůstajícím násilím, které postihuje čím dál více dětí a nevinných lidí.

„Nemohu dostatečně zdůraznit, jak vážná situace je. Švédsko nikdy předtím nezažilo nic podobného. Žádná jiná země v Evropě nezažívá něco podobného,“ prohlásil.

Ulf Kristersson oznámil, že budou využity všechny dostupné zdroje k řešení situace. Na pátek svolal setkání s náčelníkem švédské policie, Andersem Thornbergem, a vrchním velitelem Micaelem Bydénem. Cílem jednání je zjistit, jak by mohly ozbrojené síly pomoci policii v boji proti kriminálním gangům.

Kristersson také zmiňoval opatření v jiných zemích, která by mohla být aplikována i ve Švédsku. „Minulý týden jsem se setkal s primátorem New Yorku, abych se dozvěděl, co dělají: Dozorové kamery. Rozpoznávání obličejů. Detektory zbraní. To musí i Švédsko vyzkoušet.“

Švédsko se dlouhodobě potýká s narůstajícím násilím a kriminalitou, což vyvolává mezi obyvateli pocit nejistoty. Vláda nyní zkoumá možnosti zavedení rozsáhlého systému kamer pro snímání tváří a možné nasazení armády na ulicích.

Tato opatření jsou reakcí na narůstající bezpečnostní problémy, zejména v oblastech ovládaných uličními gangy. Mnozí obyvatelé jsou znepokojeni současnou situací a vítají jakékoli kroky, které by mohly vést ke zlepšení bezpečnosti.