Pronajímáte si byt? Dávejte dobrý pozor, komu svůj byt svěříte. Občan ČR může v nájmu zřídit trvalý pobyt bez vašeho vědomí a v případě jeho dluhů může ve vašem bytě začít řádit exekutor. Představte si, jak vám bude vypadávat srdce, když přijdete domů a zjistíte, že váš nábytek, technika a osobní věci byly zabaveny kvůli dluhům nájemníka.

Není to science fiction. Takto to opravdu funguje. Jakýkoli občan ČR může na příslušném úřadě předložit platnou nájemní smlouvu a nechat si tam zapsat trvalý pobyt. A to i bez vašeho souhlasu či vědomí! Přestože si někteří majitelé bytů myslí, že v nájemní smlouvě mohou zřízení trvalého pobytu zakázat, realita je jiná. Úřad na taková ustanovení nájemní smlouvy nereaguje.

A to není vše. Pokud nájemce skončí v exekuci, jeho trvalé bydliště se stane magnetem pro exekutory. Vaše věci mohou být snadno zkonfiskovány, pokud nemáte k dispozici všechny doklady prokazující jejich vlastnictví.

Než se rozhodnete pronajmout svůj byt, pečlivě zvažte rizika. Mějte pečlivé nájemní smlouvy, pravidelně kontrolujte trvalé pobyty a hlavně - buďte obezřetní. V dnešní době se opravdu vyplatí být na pozoru.